۵۰۵ نفر در تصادفات جاده ای استان کشته شدند
۵۰۵ نفر در تصادفات جاده ای استان کشته شدند

سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی گفت: در 9 ماهه نخست سالجاری، 505 نفر در تصادفات جاده ای استان کشته شدند.

به گزارش نسل تدبیر ، رضا کریمی‌نژاد در نشست خبری با رسانه‌های استان اذعان داشت : بنابه فرمایش رهبری پلیس حق افزایش یا کاهش جرم را ندارد و موظف است طبق قانون عمل‌کند.

سرپرست پلیس راه استان آذربایجان شرقی افزود: سال گذشته ۱۷ هزار نفر در کشورمان بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست‌داده‌ و ۳۱۰ هزار نفر مجروح شدند.

کریمی نژاد اظهار کرد: ۳۳ سازمان در کاهش تصادفات نقش دارند که در این میان هفت سازمان از جمله راهداری، راه و شهرسازی، پلیس، اورژانس و رسانه‌ها نقش پررنگ‌تری دارند.

وی ادامه داد: ۴۰ درصد جانباختگان تصادفات رانندگی، روستائیان هستند که ۲۷ درصد ساکن روستا هستند. پس باید فرهنگ‌سازی را بیشتر در اولویت قرار داد و پیش برد‌ که خوشبختانه کمپین‌های ایمنی در پلیس راه شروع شده است که شعارهای متفاوتی دارند.

سرپرست پلیس راه استان آذربایجان شرقی با اشاره به دستورالعملی که در راستای کاهش تصادف برنامه‌ریزی شده است گفت: در محور آذرشهر و محدوده سردرود هفت بریدگی وجود داشت که در حال حاضر همه آنها بسته شده است و تنها یک بریدگی باز است.

کریمی نژاد در رابطه با عامل تصادفات اخیر خاطرنشان کرد: در ۱۰ ماهه سال ۹۸ حدود ۶۵ درصد تصادفات در شعاع ۳۰ کیلومتری شهرها رخ داده است که دلیل آن،  تعداد رمپ و ساختمان‌های غیر مجاز ساخته شده، کم رنگ بودن خط کشی و تابلوهای ایمنی بود.

وی گفت: ۱۳۲ نقطه حادثه‌خیز در استان شناسایی شده است که ۶۳ نقطه از نقاط حساس استان دارای اولویت برای اصلاح هستند و ۲۰ نقطه از مناطق در سال ۹۸ اصلاح شده است.

کریمی نژاد در ادامه افزود: ۵۷ دستگاه سامانه ثبت تخلف در حال حاضر در جاده‌های استان  نصب شده است که سرعت خودرو را به صورت لحظه‌ای ثبت می‌کند و همچنین ۲۴ دوربین نظارت تصویری در استان وجود دارد که وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌ها از آن طریق مشاهده می‌شود که البته اکثر این دوربین‌ها در نقاط حساس نصب شده است.

سرپرست پلیس راه استان آذربایجان شرقی بر اساس آمار گرفته شده گفت: پنج درصد حوادث جاده‌ای مربوط به جاده و آسفالت است وگرنه بیشترین علت عامل انسانی می‌باشد که سن راننده مقصر ۴۵ به بالاست ولی از نظر سن متوفی با نیروی فعال جوان یعنی ۳۱ الی ۴۵ سال رو به رو هستیم و گروه خودرویی پژو، وانت، موتور، پراید، باری، سمند، پیکان و مسافربری  بیشترین تصادفات در جاده‌ها داشته است.

کریمی نژاد در ادامه به محورهای تصادفات واژگونی یعنی محور تبریز_ آذرشهر، تبریز_ صوفیان، اهر_ تبریز، هشترود_ زنجان اشاره کرد و گفت: محورهای اهر_ تبریز، اهر_ کلیبر، مراغه_ هشترود، محورهای ورزقان، جلفا_ مرند، مرند_ خوی، جزیره اسلامی، قره‌چمن نیز محورهای با اولویت تصادفات ملو به جلو است.

وی یادآور شد: ۶۱۶ جلد دفترچه برای ناوگان عمومی از نوع درجه یک و ۳۲۰ جلد نیز درجه دو صادر شده است و تعداد ۳۶ فقره تست الکل  و ۳ هزار و ۴۲۰ فقره تست اعتیاد انجام گرفته است که متاسفانه ۵۹۳ فقره مثبت بود و همچنین ۸۲ دستگاه تردد شمار در استان وجود دارد که آمار را به‌صورت آنلاین به ما ارسال می‌کنند.

او با اشاره به تصادفات اخیر ادامه داد: ۴۰۴ فقره تصادف در ۹ ماهه سال‌جاری داشتیم که متاسفانه ۵۰۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند و این میزان نسبت به سال گذشته با ۵۲ فقره کاهش تصادف و ۶۰ مورد فوتی  روبه رو بود، ۷ هزار ۹۲۵ نفر در اثر تصادف در استان مجروح شده است که ۱۱ درصد تلفات جاده‌ای و یک درصد منجر به جرح در استان کاهش یافته است.

کریمی نژاد گفت: بیشترین ساعت تصادف بعد از ظهر و از ساعت ۴ الی ۸ شب است و عدم توجه به جلو، انحراف و تجاوز به چپ، تخطی از سرعت مطمئنه، عدم رعایت حق تقدم، خستگی و خواب‌آلودگی، تغییر مسیر ناگهانی از دلایل تصادفات در استان است و همچنین روزهای پنجشنبه و جمعه نیز بیشترین ایام تصادف در استان است.

وی تصریح کرد: باید فرهنگ‌سازی شود که بیشتر سفرها را به روزهای پایانی هفته موکول نکنیم.