• امروز : جمعه - ۲۰ تیر - ۱۳۹۹
0
رییس کانون کارگران بازنشسته تبریز:

صبر کارگران، لبریز شده است/بدقولی‌های مسئولان، پایان یابد

  • کد خبر : 163436
  • 19 ژوئن 2020 - 12:08
صبر کارگران، لبریز شده است/بدقولی‌های مسئولان، پایان یابد
رییس کانون کارگران بازنشسته تبریز نسبت به تداوم اجحاف حقوق کارگران بازنشسته هشدار داد و گفت: دیگر صبر کارگران بازنشسته به سر آمده و دیگر زمانی برای بدقولی های مسئولین وجود ندارد.
به گزارش نسل تدبیر ، مهندس کریم صادق زاده تبریزی که در حضور دکتر منادی نماینده مردم تبریز ، آذرشهر و اسکو و جمعی از کارگران بازنشسته در نشست ماهانه در محل ساختمان کانون کارگران بازنشسته تبریز سخن می گفت اظهار داشت: طی سه ماه گذشته کانونعالی کارگران بازنشسگان کشور جلسات متعددی با وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی داشته که وی در آخرین جلسه در برابر سه برنامه پیشنهادی برای رفع مشکلات معیشیتی این قشر قول هایی داد اما خروجی آن پس از جلسه چیز دیگری شد.
وی با درخواست از دکتر منادی و سایر نمایندگان حامی کارگران بازنشسته برای تذکر به وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در این زمینه آخرین بازنگری شورای عالی کار در زمینه میزان حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۹ را به نفع کارگران و کارگران بازنشسته ندانست وگفت: اعضای شورایعالی کار متشکل از نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت با کسر مبلغ ۷۵ هزار تومان از پایه سنوات مصوبه قبلی خویش برای کارگران و افزودن آن به حداقل دستمزد کارگران و افزایش کمک هزینه مسکن از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان میزان حداقل دستمزد کارگران از ۲۱ درصد به ۲۶ درصد افزایش دادند.
نایب رئیس کانون کارگران بازنشسته آذربایجان شرقی با بیان اینکه بر اساس قانون تامین اجتماعی حداقل مستمری کارگران بازنشسته نباید از حداقل دستمزد تعیین شده کارگران شاغل کمتر باشد، افزود: این افزایش با واقعیات اقتصادی جامعه و تورم ۴۱ درصدی موجود فاصله زیادی دارد.
صادق زاده در حالی که سخناتش بارها از سوی حاضرین مورد تشویق قرار می گرفت افزود: چرا تنها بازنشستگان کشوری و لشگری از لوله نفت کشور بهره مند هستند و کارگران بازنشسته از این نعمت بی بهره هستند البته ما حسادتی نسبت به آنها نداریم.
رئیس کانون کارگران بازنشسته تبریز پیگیری های کانون کارگران بازنشسته کشوری و ارسال نامه به مقام معظم رهبری، رییس جمهوری، نمایندگان مجلس ، دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: کارگران و بازنشستگان قشر فراموش شده کشور هستند و دولت به ما به چشم برادر ناتنی نگاه می‌کند و اهتمامی برای حل مشکلات این قشر ندارد.
صادق زاده با بیان اینکه نگاه حمایتی مقام معظم رهبری به دستمزد کارگران سبب شد تا در شورایعالی کار بازنگری در میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران صورت بگیرد، افزود: بر همین اساس انتظار می‌رود که ترمیم قدرت خرید بازنشستگان و رعایت عدالت در میان آنها نیز در اولویت باشد.
وی با طرح این سئوال که چرا زندگی و معاش خانواده‌های بازنشستگان مورد توجه مسئولان قرار نمی‌گیرد، تأکید کرد: سفره های خالی این قشر به هیچ وجه برازنده کشور نبوده و باید به طور جدی فکری به حال بازنشستگان و زندگی آنان بکنند و قطعا با حرف و حدیث مشکلی رفع نخواهد شد.
نایب ربیس کانون کارگران بازنشسته آذربایجان شرقی تنها راه حل رفع مشکل کارگران بازنشسته را از لحاظ تطبیق تفاوت حقوق با نیازها و تورم موجود جامعه را اعمال قانون همسان سازی دانست و گفت: بایستی از مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی خواسته شود که یکبار برای همیشه مشکل همسان سازی مستمری بازنشستگان را رفع کند.
صادق زاده تبریزی با اشاره به اینکه قوانین لازم در برنامه ششم توسعه در این ارتباط پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: کارگران بازنشسته سی سال تمام حق بیمه پرداخت کرده اند تا در دوران بازنشستگی در کنار خانواده های‌شان زندگی نسبتا راحتی را داشته باشند نه اینکه در سخت ترین شرایط و با شرمندگی در پیش خانواده زندگی کنند.
دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز سامان دادن به بخش درمان سازمان تامین اجتماعی و ایفای تعهدات قانونی در این ارتباط را از دیگر وظایف مهم مدیریت سازمان تامین اجتماعی خواند و گفت: بازنشستگان از سازمان تامین اجتمالی عمل‌گرایی می‌خواهند نه همدردی و این سازمان باید برای رفع مشکلات و ارائه خدمات بهینه برای این قشر شریف که بعد از ۳۰ سال تلاش و زحمت بازنشسته شده اند بطور جدی وارد عمل شوند.
‍ 
وی با بیان اینکه کارگران بازنشسته آنچه را که امروز به عنوان حقوق دریافت می کنند در واقع سرمایه ای است که از سی سال آغاز به کار تا زمان بازنشستگی به سازمان تأمین اجتماعی پرداخته اند اظهار داشت: برای پرداخت حقوق یک بازنشسته بایستی ۷ نفر شاغل داشته باشیم این درحالی است که در نتیجه بی کفایتی ها زمینه اشتغال به پنج و نیم نفر رسیده و این آینده سازمان تأمین اجتماعی را بشدت تهدید می کند.
دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز با بیان اینکه ۸۵ درصد بازنشستگان زیر خط فقر زندگی می کنند به بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: مجموع این بدهی ها که از این دولت و دولت های قبلی برجای مانده اکنون از مرز ۲۶۵ هزار میلیارد تومان گذشته و اگر دولت برای پرداخت این بدهی اقدام نکند شرایط سازمان تامین اجتماعی روزبه روز بدتر خواهد شد.
وی از دکتر منادی و سایر نمایندگان استان آذربایجان شرقی و کشور خواست تا دولت را نسبت به اجرای قوانین مصوب در این زمینه ملزم کنند و افزود: یکی از خواسته های بحق جامعه کارگری در خصوص حق اعتراضات صنفی است که انتظار داریم قوانین مدونی در این زمینه به تصویب برسانند.
صادق زاده تبریزی به موضوع واگذاری شرکت شستا از طریق بورس اشاره کرد و گفت: بر اساس آنچه که از مراجع تقلید اخذ شده تامین اجتماعی متعلق به کارگران و کارگران بازنشسته و مستمری بگیران آن است ولی امروز فروش اموال این شرکت از طریق بورس انجام می شود که باید جلوی آن گرفته شود.
نایب رئیس کانون کارگران بازنشسته استان آذربایجان شرقی در خاتمه سخنانش به پیگیری های خود برای اخذ زمین برای احداث بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی جدید تامین اجتماعی در شهرک خاوران تبریز اشاره کرد و گفت: عاقبت با همراهی مسئولین استانی برنامه احداث این بیمارستان چندین سال بود که در دستور کار بود با تامین بودجه دولتی از طریق اوراق برای خرید زمین امسال از طریق حمایت های امام جمعه مردمی تبریز واستاندار وشهردار و شورای شهر تبریز مصوب شدزمین در شهرک خاوران با کاربری درمانی تحویل در مان تامین اجتماعی شد که امیدواریم با حمایت های نمایندگان مجلس و مدیر عامل تامین اجتماعی عملیات احداث بزودی شروع گردد.
صادق زاده تبریزی در خاتمه گزارشی از فعالیت های کانون کارگران بازنشسته تبریز ارایه داد و گفت: این کانون در طول ۱۵ سال گذشته همواره به عنوان نمونه و فعال و برتر کشوری انتخاب شده است.
لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=163436

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.