صدور ۳۷ پروانه تولیدی صنایع‌دستی در شهرستان اسکو
صدور ۳۷ پروانه تولیدی صنایع‌دستی در شهرستان اسکو

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، از صدور ۳۷ پروانه تولیدی صنایع‌دستی در شهرستان اسکو طی سال جاری خبر داد.

به گزارش نسل تدبیر، مرتضی آبدار بابیان اینکه شهرستان اسکو به‌واسطه وجود روستاهای هدف گردشگری مانند کندوان، عنصرود و گنبرف موردتوجه بخش عمده‌ای از گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد، گفت: اسکو در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری ظرفیت‌های بالایی دارد و می‌توان با اقدامات مناسب در راستای ارتقای کمی و کیفی تولید صنایع‌دستی اشتغال را رونق بخشید.

آبدار با اشاره به اینکه رونق صنایع‌دستی عاملی برای احیای روستاهای این منطقه، جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهر، توسعه اقتصاد بدون وابستگی به نفت و افزایش ارزآوری است، افزود: ترغیب و تشویق ساکنان اسکو به تولید و فروش صنایع‌دستی اصیل منطقه، برای رونق اقتصاد این شهرستان بسیار مؤثر خواهد بود.

وی با اشاره فعالیت مستمر و موثر واحدهای تولیدی صنایع‌دستی این شهرستان، گفت: در یک سال اخیر، ۳۵ پروانه تولید انفرادی و دو پروانه تولید کارگاهی در اسکو صادرشده است و همچنین ۵۵ پروانه تولید انفرادی و سه پروانه تولید کارگاهی این شهرستان نیز تمدید شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اضافه کرد: طی این مدت ۳۵ فقره کارت شناسایی هنرمندان صنایع‌دستی نیز صادر و ارائه‌شده است.

وی در ادامه به تسهیلات اعطاء شده در زمینه صنایع‌دستی، اشاره کرد و گفت: یکی از حمایت‌های دولت در بخش هنرهای سنتی و صنایع‌دستی اعطای تسهیلات بانکی برای پشتیبانی از این هنر است که در این راستا مبلغی بالغ‌بر یک میلیارد ریال از محل طرح تسهیلات مشاغل خانگی اعطاشده است.

اسفنجان، دیزج امیرمدار، خاصه لر، مهدینلو، چهار روستایی هستند که به عنوان روستای هدف صنایع دستی شهرستان اسکو معرفی شده‌اند.

  • منبع خبر : ایسنا