• امروز : جمعه - ۲۰ تیر - ۱۳۹۹
0
وزیر کشور:

ظرفیت در روستاها بالا و قابل گسترش است

  • کد خبر : 143935
  • 08 جولای 2019 - 15:44
ظرفیت در روستاها بالا و قابل گسترش است
وزیر کشور با بیان این که ظرفیت ها در روستاها بالا و قابل گسترش است، گفت: در بسیاری از مناطق مهاجرت معکوس داریم و باید برای بازگشت مردم به روستاهای خود آماده بود و برنامه ریزی کرد، در این زمینه باید از ظرفیت های دولت و مجلس نیز استفاده کرد.

به گزارش نسل تدبیر، «عبدالرضا رحمانی فضلی» ظهر امروز- دوشنبه- در همایش نکوداشت روز دهیاری ها در تالار بزرگ کشور اظهار داشت: یکی از نعمت ها و برکات انقلاب این است که در شوراهای روستاها و دهیاری‌ها حدود ۲۱۰ هزار نفر مدیر داریم.

وی با بیان اینکه میان انسانی که در روستا و شهر زندگی می کند تفاوتی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: توجه ما به روستا باید از منظر انسانی باشد. اینکه گفته شود روستایی در یک سطح از فرهنگ و شهری هم در سطح دیگر فرهنگی است و باید با به آنها متفاوت نگریست اشتباه است. روستائیان حق دارند مانند سایر مردم برخوردار باشند و نباید بر انها منتی گذاشت بلکه به دلیل عقب افتادگی ها از آنها پوزش طلبید.

وزیر کشور با بیان اینکه باید از لحاظ اقتصادی به روستا توجه شود، اظهار داشت: حجم زیادی از تولید ناخالص داخلی ما به روستاها مربوط است و اگر روستاییان در آن مناطق زندگی نکنند ظرفیت ها بلا استفاده می‌ماند.

رحمانی فضلی افزود: از لحاظ امنیتی نیز باید به روستاها توجه داشت چرا که آنها با حضور خود برای کشور، پدافند غیرعامل هستند.

وی با بیان اینکه یکی از علل حاشیه نشینی بی توجهی به روستا است، عنوان داشت: حاشیه نشینی یکی از مهمترین مشکلات شهرها است و در این زمینه اعداد و ارقام بالایی وجود دارد.

وزیر کشور بیان کرد: نظام بودجه ریزی ما متعلق به پیش از انقلاب است و بعد از انقلاب بهبود یافت ولی هنوز نتوانسته در اشتغال و درآمد تعادل ایجاد کند. شهر تهران با میزان بالای انباشت ثروت، به همین اندازه انباشت آسیب های اجتماعی مواجه است پس نظام برنامه ریزی کلان نمی‌تواند راه گشا باشد.

وی اضافه کرد: نظام اداری ما متمرکز است و حاضر نیست اختیاری را واگذار کند و غلط است و هیچ کشوری نیست که با این نظام اداره شود. این نظام از هفتاد سال پیش بوده و بعد از انقلاب بهبود یافته ولی هنوز با نقطه مدنظر فاصله داریم. نظام پولی بانکی ما نیز دنبال ایجاد تعادل نبوده و دنبال سودآوری است.

وزیر کشور اضافه کرد: نظام مالیاتی ما به رغم اینکه در مقدمه و بطن آن از رابطه مالیات با توسعه و تعادل سخن گفته، ولی عملاً این نظام مبتنی بر تعادل نیست.

وی تاکید کرد: همانطور که مقام معظم رهبری دستور دادند نظام بودجه ریزی اصلاح شود در شرایط تحریم با نگاه جهادی و انقلابی پیش رفت و برای عبور از این وضع موجود نمی توان فقط از منابع و ظرفیت دولت به شکل متمرکز استفاده کرد و بلکه باید مبتنی بر ظرفیت های موجود مناطق روستایی و منطقه ای از منابع استفاده کنیم.

رحمانی فضلی عنوان داشت: اگر شوراها در روستاها تشکیل می‌شود و دهیاری‌ها به عنوان مدیر روستایی هستند، البته مدیریت روستایی توسط دهیاری ناقص است و باید یکپارچه باشد. دهیاری نقشی در نحوه هزینه منبع دستگاه های اجرایی در روستا ندارند در صورتی که شورا باید بگوید منابع در چه محل های صرف شود. هدف از تشکیل شوراها و دهیاری ها این است که ظرفیت های خود را در نظام کارآمد برنامه ریزی فعال کنند.

وی با تاکید بر اینکه کار آفرینان باید به میدان بیایند، یادآور شد: ظرفیت ها در روستاها بالا و قابل گسترش است. در بسیاری از مناطق، مهاجرت معکوس داریم و باید برای بازگشت مردم به روستاهای خود آماده بود و برنامه ریزی کرد. باید سازمان ها و دستگاه های مربوطه در این زمینه وارد شوند و از ظرفیت های دولت و مجلس استفاده شود و در کشور کمبود قانون نداریم.

در ادامه این نشست، «محمد امید» معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری گفت: از ٣٨هزار روستای بالای ٢٠خانوار در کشور، همگی از نعمت آب، برق، بهداشت، آموزش و مسائل زیربنایی کاملاً برخوردارند.

وی ادامه داد: هم اکنون ٩۵درصد روستاهای کشور از آب آشامیدنی مناسب و از ۶٠هزار آبادی بالای ٨۵درصد از نعمت برق برخوردارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به دوخدمت ویژه دولت یازدهم و دوازدهم به روستائیان کشور تاکید کرد: یکی از این خدمات در بخش گازرسانی بود که تا قبل از این دولت، گازرسانی ٢٠درصد بود ولی هم اکنون به بالای ٨۶درصد رسیده است. همچنین در بخش آی. تی (اطلاعات) و اینترنت پرسرعت هم اکنون ٩٠درصد روستاها از این موهبت برخوردار هستند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه با همه خدمات و امکاناتی که پس از انقلاب به روستاها تخصیص داده شده همچنان شاهد کاهش جمعیت روستایی هستیم. این روند تاثیرات ناگواری در مجموعه کشور برجای گذاشته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری اظهار داشت: مهاجرت روستاییان از محل زندگی خود باعث بروز حاشیه نشینی می شود که این امر هم آسیب هایی چون اشتغال کاذب، ناهنجاری های اجتماعی و عدم کنترل حاشیه شهرها را در بر دارد.

امید عنوان داشت: زمان پیروزی انقلاب جمعیت روستایی کشور ٢١میلیون نفر بود و ۶۵درصد جمعیت کشور را شامل می شد اما هم اکنون همین جمعیت ٢١میلیون نفر روستایی راداریم که ٢۶درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: اشتغال هم اکنون مهمترین دغدغه بخش روستایی است و ایجاد دهیاری ها در رفع مشکلات اشتغال روستایی موثر بوده است. یک اتفاق خوب در این زمینه اینکه از ١٨هزار میلیارد تومان اعتباری که بعد از ایجاد دهیاری ها برای روستاها در نظر گرفته شده است بالای ٨۵درصد این مبلغ در دولت های یازدهم و دوازدهم به له به سوی استانداری ها و دهیاری ها روانه و تزریق شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: مبلغ یک ونیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی که معادل ١٨هزار میلیارد تومان است به ایجاد اشتغال روستایی تخصیص داده شد که تاکنون برای ٨ هزار میلیارد تومان آن کارسازی شده و ١۵٠هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده است.

امید عنوان داشت: در سال ٩٧ در حدود ٢۵درصد سهم اشتغال کشور به اشتغال روستایی اختصاص یافته که نقطه بسیار خوبی است.

همچنین “سعید رضا جندقیان” معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: ۶۵۰ طرح درآمدزا و اشتغالزای دهیاری ها برای اعطای تسهیلات به بانک معرفی شدند.
وی ادامه داد: لایحه دهیاری ها به تازگی در کمیسیون کلانشهرهای دولت تایید و به زودی در جلسه هیات وزیران مطرح می شود.

معاون امور دهیاری های وزیر کشور خاطرنشان کرد: همچنین اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاری ها و آیین نامه اجرایی قانون شوراها به تازگی در کمیسیون اجتماعی دولت تایید و بزودی در جلسه هیات وزیران مطرح می شود.

جندقیان عنوان داشت: در زمان فعالیت شوراهای پنجم روستا، ۷۲.۵ درصد دهیاران دوره چهارم در سمت خود ابقا شدند و حدود ۵ درصد در روستای دیگری در سمت دهیاری مشغول به کار شدند.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=143935

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.