ظریف و اشتباه بزرگ؟
ظریف و اشتباه بزرگ؟

یادداشت ارسالی به نسل تدبیر به قلم دکتر امیر ساعدی دریان را در این نوشتار بخوانید.

دو روز پیش آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با نشریه آلمانی سخن از مذاکره می زند و موجی از مخالفت ها در کشور به راه می افتد . از معدود مواقفی است که اغلب نخبگان سیاسی منصف کشور بدون توجه به خط و ربط سیاسی شان این اقدام را تقبیح کردند . روایت داستان این است :

خبرنگار ‌اشپیگل از ظریف می‌پرسد: آیا شما امکان مذاکره با آمریکا بعد از ترور شهید سلیمانی را منتفی می‌دانید؟ ظریف پاسخ می‌دهد؛ نه، من هرگز این احتمال را رد نمی‌کنم که مردم رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیت را بشناسند. برای ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید نشسته است. مهم است که آنها چگونه رفتار می‌کنند. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را برداشته و به میز مذاکره برگردد.

برای فهم موضوع و اینکه چرا اقدام ظریف اشتباه بوده است باید به دو نکته مهم توجه داشته باشیم .اول اینکه هفته پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های نماز جمعه مذاکره با آمریکا را منع کردند و گفتند ما از مذاکره ابایی نداریم البته نه با آمریکا ، بلکه با دیگران.

ایشان در ادامه سخنان خود تلویحا اعلام نمودند آماده مذاکره با عربستان و یا کشورهای همسایه دیگر هستیم.

دوم اینکه زمان اعلام این مطلب از سوی ظریف بسیار نابجا و آمیخته به توهین بود .

 هنوز چند روزی از شهادت حاج قاسم سلیمانی که با دستور مستقیم ترامپ انجام پذیرفته است نگذشته است . هنوز داغ حاج قاسم بر دلهاست ، حالا با چه منطقی صحبت از مذاکره با قاتل این شهید راه مقاومت میتوان زد . این مساله هم نوعی لطمه به غرور ملی ماست و هم نادیده گرفتن عظمت تشییع جنازه میلیونی سردار سلیمانی است ، چه اینکه همه آن دهها میلیون ایرانی فارغ از مرزبندی های سیاسی و قومیتی حاج قاسم را به عنوان نماد مقاومت تعظیم کردند و پیام انتقام سخت را به دنیا مخابره نمودند.حال در نظر بگیرید ، این تصویر معظم مخابره شده از ایران به جهان را با درخواست غیر عزتمندانه مذاکره با آمریکا. جالب تر اینکه پاسخ رئیس جمهور آمریکا بسیار تحقیرآمیز بود و درس آموز .

هرچند احتمال دارد ظریف در این اظهار نظر ، بیشتر نظر دولت را نمایندگی کرده باشد تا نظام ، اما هر چه بود ، چیزی جز خسران  نبود و قطعا در کارنامه عملکرد ظریف ثبت خواهد شد .

دکتر امیر ساعدی دریان عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران