فرجقلیزاده بازهم بیانیه داد/
فرجقلیزاده بازهم بیانیه داد/

در آستانه انتخابات هیات رییسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز، فرج محمدقلیزاده بازهم بیانیه داد.

به گزارش نسل تدبیر، متن این بیانیه بدین شرح است:

به نام خدا 

از هنگام شروع به کار دوره پنجم شورای شهر، اصرار داشتم که براى آگاهى مردم از عملکرد شورا و شهردارى و عمل به شعار شفاف سازى، گزارشى جامع از وضعیت موجود، تهیه و در اختیار مردم قرار گیرد. متاسفانه این پیشنهاد، مورد توجه واقع نشد. که اى کاش آن پیشنهاد عملى مى شد؛ درآن صورت بعضى اشخاص به این زودى جرأت نمى کردند به شعور مردم اهانت کنند.لذا مجبور شدم، برخی از مشکلات به ارث رسیده از دوره چهارم  مدیریت شهرى را به اطلاع مردم برسانم؛ طبیعی بود که این شیوه، به مذاق بعضی خوش نیاید.البته برای برخی دوستان نیز، ناخوشایند بود و این اقدام بنده را نمی پسندیدند و معتقد بودند که نباید مسائل مربوط به گذشته عنوان شود.  

گفته می شود، حافظه تاریخی مردم ایران ضعیف است، اما این گزاره، نباید عده‌ای را به طمع بیاندازد و این سوء تفاهم را پیش آورد که مردم ایران همه چیز را، در همه زمان ها فراموش مى کنند!!!

یک سال از عمر شورای پنجم گذشت. براساس مقررات، انتخابات هیئت رئیسه شورا به طور سالانه برگزار مى شود. در روزهای اخیر،کسانی که فکر می کردند مردم تبریز  حوادث تلخ دوره چهارم مدیریت شهری را فراموش کرده‌اند، به تکاپو افتاده اند و سعى دارند تا قهرمان سازی کنند. بر این اساس، انواع نظر سنجی ها، شایعه پراکنی ها، مصاحبه‌ها و …….را راه اندازى کرده اند و ….

لذا مجبور شدم، مجدداً به گذشته بر گردم، بخش هایى از مشکلات به ارث رسیده از دوره چهارم مدیریت شهری را  یادآوری کنم:

بیش از ۱۱۵۰میلیاردتومان بدهی به بانک ها، بیمه ها، دارایی، پیمانکاران، شهروندان از  گذشته به ارث رسیده است. اکنون مردم تبریز باید اصل بدهی به همراه سود و جرایم آن را پرداخت کند. به عبارت دیگر اکنون هر شهروند تبریزی حدود ۷۰۰۰۰۰تومان بدهکار است.!

بر اساس آمار رسمی ، حدود هفتاد درصد مصوبات شورای چهارم به هبه اختصاص پیدا کرده است. یعنی بر اساس این مصوبات، اموال مردم به اشخاص حقیقی و حقوقی بذل و بخشش شده است. 

چندهزار نفر به صورت غیر قانونی و بدون توجه به نیازها، بدون توجه به تخصص ها، شایستگی ها، حتی بدون توجه به سن افراد  (افرادی با سنی بیشتر از ۶۲سال و افرادی قبل از خدمت سربازی )وارد سیستم شهرداری شده اند؛ به طوری که اکنون برای هر پست سازمانی، حدود ۵ نفر از جیب مردم حقوق دریافت می کنند. 

در دوره مذکور پروژه های شناخته‌شده ای مانند: میدان آذربایجان، مرکز همایش های بین المللی، پل روبروی بیمارستان ولیعصر،…  با ترک تشریفات واگذار شده است. در همان دوره ، ده ها پروژه ى کوچک و بزرگ از جمله قراردادهای آسفالت  با ترک تشریفات به افراد خاص واگذار شده است. 

در آن دوره  که اکنون برخى افراد از مدیریتش تبلیغ مى کنند، 

 قراردادهای انجام نگرفته اما پو ل پرداخت شده است (  تعهدات محقق نشده، ولی پول  پرداخت شده)!؟! ازجمله می توان به قراردادهای آیتا، قرارداد وای فاى شهر تبریز و قرارداد خرید ده ها دستگاه اتوبوس اشاره کرد .

در این دوره پرونده مشهور فساد مالی  تعدادی از مدیران شهرداری، اعضای شورا، پیمانکاران و …تشکیل شد. 

در دوره مذکور، در اثر  ده ها سفر خارجی  بی ثمر در قالب اکیپ های چند نفره، صدها میلیون تومان از اموال مردم نابود شد. 

در این دوره، میلیاردها تومان از اموال مردم تحت پوشش ورزش قهرمانی نابودشد، که می شد با آن پول ها، ده ها میدان ورزشی برای مناطق محروم ایجاد کرد.که قطعا در این میادین، مى توانست، قهرمانانى امثال کریم باقری ها، یونس باهنرها و ده ها استعداد دیگر پرورش یابند؛ اما از این بودجه ها، تبانی ها و رشوه دادن ها بروز کرد تا این که از لیگ برتر به دسته یک سقوط کردیم. 

در این دوره، بخش اعظم اراضی و منابع  پایدار مالی شهرداری فروخته شد. کار به جایی رسید که بخشی از قطعات شهرداری به صورت اقساطی واگذار شد. یا بخشی ازاملاک شهرداری با ۲۵ درصد زیر قیمت کارشناسی واگذار گردید. !؟!

آری در این دوره بود که سهم شهرداری در لاله پارک، مرکز جهانی فرش، پروژه آیسان و اکثر سهم شهرداری در خاوران …فروخته شد. 

بر حسب محتویات کیفرخواست پرونده فساد مالی مشهور، در این دوره، برخی پست های حساس مدیریتی شهرداری، خرید و فروش می شد. 

در این دوره بود که آبرو و حیثیت تبریز صدمه دید. اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی  به شدت آسیب دید. 

بیایید به جایی قهرمان سازی، اعتماد عمومی  رابازسازی کنیم.

 

چشمانی که  این همه را ندیدند،قلم هایی که ننوشتند، گلوهایی که فریاد نکردند!!؟!!!

فرج محمد قلیزاده، عضو شورای شهر تبریز

گفتنی است نسل تدبیر صرفا به وظیفه اطلاع رسانی خود عمل کرده و از این پس نیز به رسالت خود ادامه خواهد داد.