لاریجانی: کمیسیون کشاورزی مسئله آلودگی شیرهای پاستوریزه را بررسی کند
لاریجانی: کمیسیون کشاورزی مسئله آلودگی شیرهای پاستوریزه را بررسی کند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون کشاورزی هر چه سریع‌تر موضوع آلودگی شیرهای پاستوریزه را بررسی و گزارش را به صحن علنی ارائه دهد.

به گزارش نسل تدبیر، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر در تذکری جلسه علنی امروز- یکشنبه- در تذکری گفت: صدا و سیما به صورت بداهه در یک برنامه اعلام کرد شیر به سم آفلاتوکسین آغشته و آلودگی شیرهای پاستوریزه وجود دارد، انتظار دارم نسبت به روشن شدن ابعاد این ماجرا اقدامی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه  مردم نگران این موضوع هستند درخواست کرد تا هر چه سریعتر این مساله روشن شود.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر وی گفت: کمیسیون کشاورزی موضوع آلودگی شیرهای پاستوریزه را هر چه سریعتر بررسی کند و گزارش خود را به صحن علنی ارائه دهد.
امروز همچنین«علی‌صفر ماکنعلی» معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی وجود سم افلاتوکسین در شیرخام مصرفی صنایع لبنی کشور را رد کرد و گفت: تولیدات این صنایع در چهارچوب ضوابط بهداشتی این سازمان است.

وی اظهارات مطرح شده در خصوص وجود سم افلاتوکسین در شیرخام مصرفی صنعت لبنیات را کذب محض، غیر علمی، غیر مستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومی عنوان کرد.

ماکنعلی افزود: بر اساس برنامه های توسعه ای انجام گرفته، در حال حاضر ۴۰۰ کارخانه شیر پاستوریزه در کشور فعال هستند و در حوزه‌ تولید شیرخام رتبه ۱۱ دنیا متعلق به ایران است.

معاونت بهداشتی و پیشگیری سازمان اظهار داشت: در حوزه‌ تامین ماده اولیه کارخانجات لبنی تعداد ۱۶۰۰ مرکز جمع‌آوری شیر خام و صنایع وابسته در حال فعالیت هستند که این مراکز در چهارچوب ضوابط بهداشتی دامپزشکی، کنترل های تخصصی بهداشتی اعم از نمونه برداری و  آزمایشات لازم را انجام می دهند.

به گفته این مقام مسوول، یکی از مدیریت های بسیار مهم در هر گاوداری مدیریت بهداشت و تغذیه است که در این بخش،  سخت‌گیرانه ترین استانداردها برای کنترل میران آفلاتوکسین انجام می شود.

وی ادامه داد: استاندارد میزان افلاتوکسین در ذرت دامی در کشور ما برابر با ۵ در میلیارد است، در حالی که استاندارد اتحادیه اروپا برای آفلاتوکسین چهار برابر (۲۰ ppb ) استاندارد ملی ایران است.