مازاد بر نیاز، دانشجو تربیت نکنیم
مازاد بر نیاز، دانشجو تربیت نکنیم

استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: ضرورت دارد زنجیره‌ی کسب و کار را بشناسیم و مازاد بر نیاز، دانشجو تربیت و رشته ایجاد نکنیم.

مجید خدابخش در مراسم افتتاحیه گردهمایی روسای واحدهای استانی دانشگاه‌ جامع علمی کاربردی در تبریز خطاب به شرکت کنندگان گفت: شهر تبریز امسال به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی تعیین شده و توصیه می‌کنم آثار باستانی و گردشگری را که تبریز به آن دلیل انتخاب شده است، را ببینند.
وی با اشاره به صبغه طولانی علم و شهر دانشگاهی ربع رشیدی تبریز، اضافه کرد: این مجموعه حدود ۷۰۰ سال قبل در دوره ایلخانیان عمدتا بر پایه طب و صنعت با هفت هزار دانشجو تاسیس شد که در آن به هفت زبان زنده دنیا تدریس می‌شده است، منابع مالی این شهر دانشگاهی پیش بینی شده و موقوفه‌های آن نیز به عنوان آثار تاریخی به ثبت رسیده‌اند و به نظر می‌رسد این مجموعه نیز کارکرد دانشگاه‌های علمی کاربردی کنونی را داشته است.
وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: زمانی نیروی انسانی ماهر کم بود و برخی کارخانه‌ها، اعطای خانه سازمانی و برگزاری دوره‌های  آموزشی را نیز بر عهده می‌گرفتند، چنین وضعیتی به چه میزان با وضعیت کنونی قابل مقایسه است؟.
خدابخش تاکید کرد: دانشگاهی مثل دانشگاه تبریز حتما باید تغییراتی در موضوعات درسی نسبت به ۴۰ سال گذشته ایجاد کند، چرا که نیازها متفاوت شده است.
وی خاطرنشان کرد: وجود پتانسیل‌هایی همچون تولید چرم، کفش، گل محمدی و محصولات کشاورزی روستاها و آشنایی با اصول صادرات توسط جوانان، ظرفیت خوبی برای کارآفرینی و به کارگیری آنان در استان است، بسیاری از سرمایه‌گذاران ترک از همین ظرفیت‌ها برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند.
وی در پایان با اشاره به تغییر فضای کسب و کار متذکر شد: امروزه در دنیا بازرگانی بین‌الملل و وارد شدن به تجارت در حوزه IT و ICT ، مورد توجه قرار گرفته است، نحوه‌ی چیدمان لوازم خانگی در یک منزل نیز امروزه علم محسوب می‌شود و از تمامی این‌ها می‌توان درآمدزایی کرد.
گفتنی است، گردهمایی روسای واحدهای استانی دانشگاه‌ جامع علمی کاربردی به مدت دو روز از ۱۴ الی ۱۵ شهریور ماه با حضور روسای مراکز علمی کاربردی سراسر کشور به میزبانی تبریز برگزار می‌شود.