مشکل کمبود مدرسه در سهند جدی است/خیرین و بخش خصوصی هم همت کنند
مشکل کمبود مدرسه در سهند جدی است/خیرین و بخش خصوصی هم همت کنند

آخرین جلسه شورای مسکن آذربایجان شرقی به ریاست مهندس جواد رحمتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و با حضور دستگاه‌های اجرایی مسئول برگزار شد.

به گزارش نسل تدبیر، در این جلسه علاوه بر ارائه گزارش مصوبات کمیته راهبری مسکن در استان، مباحثی همچون سیاست های دولت در ارتباط با رونق صنعت ساختمان و مسکن و همچنین خدمات و اقدامات انجام شده در مورد مساکن مهر نیز مورد بحث و بررسی توسط کارشناسان امر قرار گرفت.

رحمتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در بخشی از سخنان خود با انتقاد از عدم توجه به جانمایی و احداث مدارس در محدوده مساکن مهر در سال های گذشته ابزار کرد: متاسفانه عدم توجه و دقت نکردن مسئولان در گذشته باعث شده در هر کلاس درس در شهر جدید سهند، ۴۰ نفر مشغول به تحصیل باشند در حالیکه استاندارد قابل قبول در این زمینه، حضور ۲۷ نفر دانش آموز در هر کلاس درس است.

وی با اشاره به کمبود منابع و اعتبارات دولتی و هشدار نسبت به افزایش جمعیت شهر جدید سهند در آینده نزدیک گفت: ساخت مدرسه در سهند را از اولویت های اصلی خود می دانیم و انتظار داریم در این زمینه علاوه بر همکاری خوب سازمان عمران شهر جدید سهند و اداره کل نوسازی مدارس استان، خیران نیز ما را در رسیدن به اهداف خود در زمینه مدرسه سازی یاری کنند که در صورت عدم توجه به این مسائل در آینده با مشکلات حادتری مواجه خواهیم بود.

 رحمتی همچنین به تبیین برخی سیاست های استان در زمینه رونق ساخت و ساز در سال آتی پرداخت و تصریح کرد: با توجه به وابستگی برخی مسایل به ساخت و ساز، توجه به این امر و رونق آن در استان باعث رونق اقتصادی و همچنین اشتغالزایی بیشتر در استان خواهد شد و باید شهرداری ها نیز در این زمینه نیز پای کار باشند تا روز به روز شاهد کاهش و رفع سازه های غیرایمن در شهری همچون تبریز باشیم.

وی همچنین اعلام کرد: بر اساس سیاست دولت، پرونده مساکن مهر در تمامی استان ها باید تا پایان سال ۹۸ بسته شود.

طوسی، مدیرکل دفتر فنی استانداری نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم توجه جدی به افزایش مدرسه سازی در سهند اظهار کرد: پیشنهاد می کنم پس از بررسی های لازم توسط دستگاه های دخیل در امر مدرسه سازی، بخشی از اعتبارات مازاد و غیر ضرور شهرستان ها به امر مدرسه سازی در شهر جدید سهند اختصاص یابد.

گفتنی است در این جلسه مقرر شد دو مدرسه با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد توسط سازمان عمران شهر جدید سهند در اختیار اداره کل نوسازی مدارس استان قرار می گیرد که باید عملیات اجرایی آن ها تا پایان شهریور ماه سال آتی به اتمام برسد. 

بر اساس سخنان مصطفوی، مدیرعامل شهر جدید سهند نیز سه مدرسه توسط این سازمان تا پایان تابستان سال آتی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و هماهنگی های لازم برای آغاز بکار یک مدسه غیرانتفاعی با مشارکت بخش خصوصی نیز پیگیری می شود.