• امروز : یکشنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۹
1
ایسنا نوشت/

مقامات دولتی به طرح استیضاح روحانی چه واکنشی نشان دادند ؟

  • کد خبر : 110087
  • ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
مقامات دولتی به طرح استیضاح روحانی چه واکنشی نشان دادند ؟
ماجرای مطرح شدن طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس که چند روزیست نُقل محافل رسانه ای شده، امروز بحث داغ حیاط هیئت دولت بود و واکنش مقامات دولتی را برانگیخت.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره مطرح شدن طرح استیضاح رئیس‌جمهور در مجلس اظهار کرد: فراکسیون امید، مستقلین و ولایی مخالفت خود را صریحاً با این طرح اعلام کردند.

وی افزود:کسانی که دنبال این مسئله هستند کسانی‌اند که از دولت قبل با تمام وجود حمایت کردند و با دولت فعلی هم با همه وجود مخالف هستند.

واعظی در ادامه گفت: آنها با همه چیز مخالفت می‌کنند و برای این که کارهایی که در گذشته کردند نشان داده نشود هر کاری می کنند، برای آنها فرقی ندارد کشور در جنگ اقتصادی است، کار آنها با منافع کشور همراهی ندارد؛ البته ما به کلیت مجلس احترام گذاشته‌ایم و نمی‌خواهیم موضعی بگیریم که در مقابل مجلس قرار بگیریم.

استیضاح رئیس جمهوری به مصلحت کشور نیست

در همین خصوص حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری نیز در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نمایندگان مجلس باید بدانند در چه شرایطی چه مطلبی را بیان می‌کنند و چه رفتاری از خود بروز می‌دهند؛ امروز در شرایطی هستیم که مورد تحریم ظالمانه آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار گرفته‌ایم و در این شرایط نیازمند اتحاد و انسجام هستیم.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری گفت: طرح موضوع استیضاح رئیس جمهوری در شرایطی که رئیس مجلس در آستانه سفر به چین بود و الان با همراهی تعدادی از رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی و وزرای اقتصادی دولت در این کشور حضور دارد ، همچنین ما در مذاکره با اروپا هستیم و اجلاس سوچی با حضور رؤسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برگزار می‌شود و همچنین این که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب قرار داریم و مقام معظم رهبری نیز پیامی بسیار مهم صادر کردند، منطبق بر مصالح و منافع کشور و رهنمودهای رهبری نیست.

امیری با بیان اینکه تعداد امضاء کنندگان طرح استیضاح رئیس جمهوری بسیار کم است خاطرنشان کرد: هیچ تصمیم فراکسیونی در این باره وجود ندارد و تنها چند نماینده به اراده و تشیخص خود تصمیم طرح موضوع استیضاح رئیس جمهوری را اتخاذ کرده‌اند. همچنین مشاهده می‌کنیم که تعدادی از فراکسیون‌های مجلس در این باره اعلام موضع کردند و برخی از نمایندگان نیز که حتی منتقد دولت هستند در موضع‌گیری‌های خود اعلام کردند که طرح سوال از رئیس جمهور و استیضاح او در مجلس به مصلحت کشور نیست. با این حال من خیلی امیدوارم که دوستانی که طرح استیضاح را مطرح کردند به شرایط امروز کشور توجه نمایند و به نحوی عمل کنند که دشمن ناامید و داخلی‌ها امیدوار شوند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ارتباط همزمانی طرح موضوع استیضاح رئیس جمهوری و آغاز رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم اظهار کرد: من نمی‌خواهم نیت کنم اما معتقدم که با وجود این که سوال استیضاح و تحقیق و تفحص حق نمایندگان است چگونگی و زمان استفاده کردن از این حق نیز بسیار مهم است.

دلایل افزایش اخیر قیمت ارز از زبان واعظی

محمود واعظی همچنین درباره‌ دلایل افزایش اخیر قیمت ارز اظهار کرد: برخی اتفاقات سیاسی و غیر سیاسی در این چند روز پیش آمد که موجب افزایش قیمت دلار شد. به طور مثال مجمع در حال بررسی ابعاد پالرمو است تا بهترین تصمیم را بگیرد، اما برخی گفتند مجمع مخالف پالرمو است؛ در حالی که آنان همه نظر خود را اعلام نکردند.

واعظی با اشاره به اینکه اکنون جنگ تبلیغاتی و روانی مطرح است، بیان کرد: ما باید فضای جامعه را آرام کنیم، در حالی که برخی به خبرهای منفی دامن می‌زنند وقتی هم که جامع ملتهب شود این التهاب بر قیمت برخی از کالاها اثر می‌گذارد.

وی درباره برخی تحلیل‌ها مبنی بر افزایش قیمت ارز توسط دولت برای فشار به مجمع تشخیص مصلحت برای تصویب پالرمو، گفت: وقتی قیمت ارز بالا می‌رود بیشترین فشار به دولت وارد می‌شود. دولت با منابع کشور و معیشت مردم بازی سیاسی نمی‌کند، این حرف‌ها درست نیست و کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند اغراض سیاسی دارند. تمام تلاش دولت این است که قیمت ارز پایین بیاید. ما برای تصویب پالرمو از منطق استفاده می‌کنیم و به این روش‌هایی که عده‌ای می گویند اعتقادی نداریم، این روش‌ها هیچ گاه جواب نداده است.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور مساله معیشت مردم را در اولویت خود قرار داده است و دستور داده اند همه بخش‌هایی که در ارتباط با نوروز با مردم هستند، اقدامات جدی داشته باشند. خبری رسیده بود که صادرات پرتغال و سیب در حال انجام است و رئیس جمهور دستور دادند اگر این صادرات موجب گرانی می‌شود در اینباره باید فکری کرد.

نه ما دنبال جنگ هستیم و نه دیگران

وی ادامه داد: وزیر خارجه اخیراً در رابطه با مسائل منطقه و رژیم صهیونیستی صحبت کرده، ولی به غلط گفته‌اند که ظریف بیان کرده که جنگ می‌شود. در حالی که این چنین نیست و اصلاً بحث جنگ مطرح نیست؛ نه ما دنبال جنگ هستیم و نه دیگران در منطقه و خارج از منطقه دنبال جنگ هستند.

نظر دولت درباره برگزاری رفراندوم برای FATF

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت با برگزاری رفراندم درباره AFTF موافق هست؟ گفت: در این زمینه هیچ بحثی در دولت نداشتیم.

واکنش واعظی به عدم بازتاب مواضع اخیر ظریف در رسانه ملی

خبرنگاری درباره عدم بازتاب مناسب مواضع اخیر ظریف در رسانه ملی سئوال پرسید که واعظی در پاسخ، اظهار کرد: ما در شورای اطلاع رسانی دولت و همچنین روابط عمومی‌ها از همه ابزار برای اطلاع رسانی استفاده می کنم، اما هیچ کدام جایگزین صداو سیما نمی‌شود؛ زیرا صدا و سیما در سراسر کشور دیده می‌شود. ما از زحمات صداو سیما تشکر می‌کنیم، اما بخش هایی از صدا و سیما در قبال مسائل کشور برخورد جناحی می‌کنند، بحث ما این است که ما در جنگ اقتصادی هستیم و بیش از هر زمانی باید اختلافات را کنار گذشته و بر روی اشتراکات کار کنیم، اکنون وقت همکاری است.

تخصیص هزار میلیارد تومان برای مشکل پدیده صحت دارد؟

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به این سئوال که آیا صحت دارد رئیس جمهور هزار میلیارد تومان برای مشکل پدیده اختصاص داده است؟ بیان کرد: این خبر صحت ندارد. آن چه در گذشته برای مؤسسات مالی انجام می‌شده، ساز و کاری داشته که بر اساس آن نمایندگان سران قوا اگر به تصمیمی می‌رسیدند آن را به رؤسای قوا ارائه کرده و سپس تصمیم نهایی گرفته می شده است. اکنون تصمیم جدی و اختصاص هزار میلیارد تومان وجود ندارد. شما از نماینده‌ای که این حرف را زد انواع حرف‌ها شنیده‌اید که درست نبوده است؛ بنابراین باید از او سند بخواهید نه این که از ما سئوال کنید، گروهی هستند که همیشه دنبال ایجاد مشکل در کشور هستند.

نتایج سفر وزیر خارجه به چین

واعظی همچنین درباره نتایج سفر وزیر خارجه به چین خاطرنشان کرد: چین یکی از شرکای اصلی ما است و لازم بود روابط ما با این کشور در شرایط جدید تنظیم شود؛ بنابراین همراه با رئیس مجلس تعدادی هم از اعضای کابینه به چین رفتند و مذاکرات خوبی در زمینه مسائل بانکی و سایر بخش ها انجام شده است؛ چین، روسیه و هند ابراز علاقه کردند که با کانال مالی که توسط اروپا ایجاد شد با ما کار کنند.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل می‌شود؟ گفت: این جلسات به صورت منظم زیر نظر معاون اول رئیس جمهور برگزار شده و مصوبات آن به صورت دقیق پیگیری می‌شود.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=110087

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی