ناخن جویدن کودکان را چگونه مهار کنیم؟
 ناخن جویدن کودکان را چگونه مهار کنیم؟

ناخن جویدن‌ کودکان معمولا یک عادت است که در سنین پایین پیش می آید و والدین و مشاوره خانواده را درگیر خود کرده است. این عمل در بسیاری از کودکان به دلایل مختلفی دیده میشود که رفته رفته ترک خواهد شد. ما میخواهیم دلایل و چگونگی کنترل این کار را توضیح دهیم. همه ما تا حدودی شاهد بوده ایم که کودکان در مواقع مختلف عادت هایی از قبیل فشار دادن دندان ها به روی هم یا ناخن جویدن را از خود نشان میدهند.

ناخن جویدنکودکان معمولا یک عادت است که در سنین پایین پیش می آید و والدین و مشاوره خانواده را درگیر خود کرده است. این عمل در بسیاری از کودکان به دلایل مختلفی دیده میشود که رفته رفته ترک خواهد شد. ما میخواهیم دلایل و چگونگی کنترل این کار را توضیح دهیم. همه ما تا حدودی شاهد بوده ایم که کودکان در مواقع مختلف عادت هایی از قبیل فشار دادن دندان ها به روی هم یا ناخن جویدن را از خود نشان میدهند. در برخورد با این مسائل میبینیم که گاهی والدین دست به راهکارهای خودسرانه میزنند و اقدامات اشتباهی را انجام میدهند.

گاهی این پیش گیری هایی که بدون علم و اطلاعات لازم صورت میگیرند نه تنها باعث جلوگیری از عادات کودکان نمیشوند؛ بلکه با آثار معکوس سبب تشدید و یا مشکلات دیگری میشوند. پس لازم است در مواجهه با این مسائل ابتدا اطلاعات لازم را کسب کنید، سپس دست به اقدام بزنید. اولین مرحله ای که باید انجام دهید ریشه یابی و تشخیص علت ناخن جویدن فرزندتان است. برای این عمل مراجعه به مشاوره کودک راهکار بسیار مناسبی است. پس از فهمیدن علت این عادت شما میتوانید به جلوگیری از ناخن جویدن کودکان خود اقدام کنید. دقت کنید که راهکارهای شما باید آگاهانه و با برخورد سالم باشند تا نتیجه مثبت و مطلوبی را به جای بگذارند.

علت ناخن جویدن کودکان چه چیزهایی هستند؟

علت ناخن جویدن کودکان ممکن است ریشه های مختلفی داشته باشد. همان طور که گفتیم شما نباید در برخورد با این مسائل بلافاصله این را یک عمل زشت و غیر بهداشتی بدانید و با خشونت و یا رفتارهای نامناسب سعی در ممنوع کردن آن داشته باشید. شما ابتدا باید بتوانید به کمک مشاوره به علت این مشکل پی ببرید. زیرا هر رفتاری که از کودکان بروز میدهد ریشه در افکار، عواطف و روحیات آنها دارد. رفتارهایی مانند بازی و یا کشیدن موها، مکیدن انگشتان دست، فشردن دندان ها به روی همدیگر و جویدن ناخن ها معمولا از شایع ترین عادت هایی است که در کودکان دیده میشود.

همه این ها ممکن است علت های خاصی را داشته باشند. مسائلی مانند ترس، استرس و اضطراب، هیجان، خجالت و.. میتوانند از دلایل مختلف این رفتارها باشند. اگر این مشکلات را ریشه یابی کنیم میفهمیم که فرزند ما به چه علتی ناخن های خود را میجود. سپس میتوانیم با راهکارهای مناسب اقدام به پیش گیری کنیم. علت ناخن جویدن کودکان گاهی از چشم والدین دور میماند و یا نسبت به آن بی تفاوت هستند. ما نمیخواهیم این رفتار را به یک مشکل حاد تبدیل کنیم اما توصیه میکنیم نسبت به آن بی تفاوت نباشید‌. سعی کنید با ریشه یابی این کار علت چنین رفتاری را بفهمید. زیرا گاهی این عادت ها ریشه در اختلالات روانشناختی دارد و اگر کنترل و درمان نشوند ممکن است در آینده به مسائل جدی تری تبدیل شوند.

درمان ناخن جویدن کودکان چیست؟ 

درمان ناخن جویدن کودکان راه های مختلفی دارد که اگر علت این رفتار کودک را بفهمیم میتوانیم با این اقدامات از آن جلوگیری کنیم. همانطور که پیش از این ذکر شد مسائلی مانند استرس، هیجان و.. از علت های ناخن جویدن بودند. اکنون میخواهیم به چند راهکار برای جلوگیری از این کار بپردازیم. اولین قدم دوری از خشونت و دعوای کودک میباشد. هیچگاه سعی نکنید با تنبیه کردن رفتار کودک خود را اصلاح کنید. زیرا همین امر باعث استرس بیشتر و تشدید مشکل میشود. سعی کنید از سرزنش کردن و بزرگنمایی کار کودک خود جلوگیری کنید. مورد دیگر اینکه کودک شما باید بفهمد که رفتار اشتباهی انجام میدهد و این کار او از نظر دیگران نیز اشتباه است؛ یادتان نرود در این مرحله به او یادآوری کنید چیزی از عشق و حمایت شما نسبت به او کم نمیشود.

مرحله بعدی صحبت کردن با کودک خود در مورد عادت های ناپسند است. به او یاد بدهید که نه تنها برای او بلکه برای همه افراد برخی رفتارها زشت و نامناسب است. کارهای دیگری مانند آگاه کردن کودک از عادت او لازم است. زیرا گاهی کودک شما خود متوجه رفتارش نیست. پیدا کردن یک جایگزین برای ناخن جویدن بسیار مناسب است. مثلا هنگام تماشای تلویزیون و یا کارهای دیگر با قرار دادن یک اسباب بازی در دست های او مانع جویدن ناخنهایش شوید. سرگرم کردن کودکان به امور دیگر سبب فراموشی برخی عادت ها میشود. مورد مهم دیگر که بیشتر به خود شما والدین عزیز مربوط میشود پشتکار و حوصله میباشد. فکر نکنید بعد از یک یا دو بار تلاش کودک شما باید به کل عادتش را فراموش کند. صبور باشید و با انجام مراحل مختلف به مرور زمان خواهید دید که کودک شما عادت های نامناسب خود را فراموش میکند.

ناخن جویدن کودکان چه خطراتی را به دنبال دارد؟

ناخن جویدن کودکان که یکی از شایع ترین مشکلات والدین در این زمینه میباشد با خطراتی به همراه است. اولین موضوعی که مورد بحث قرار میگیرد در مورد زیبایی دست و انگشتان کودک میباشد. این کار به مرور زمان سبب بد فرم شدن ناخن ها و انگشتان کودک میشود. گاهی این کار سبب حساسیت های پوستی و زخم شدن اطراف ناخن نیز میشود که همین آسیب های بافتی سبب زخم شدن و درد کشیدن میشود.

موضوع بعدی مشکلات بهداشتی این کار میباشد. از آنجایی که ناخن ها خود مکانی برای تجمع میکروب ها و قارچ ها میباشند لذا خوردن و جویدن آنها مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. خورد ناخن ها سبب میشود که میکروب ها و باکتری ها به راحتی وارد بدن کودک بشوند. سپس میتوانند بیماری ها و مشکلات مختلفی مانند بیماری های گوارشی را به وجود بیاورند. گاهی کودکان نه تنها ناخن ها را میجوند بلکه آنها را میخورند. این کار گاهی سبب آسیب به بافت های گوارشی و معده میشود و پیامدهای بدی را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر اینها ناخن جویدن کودکان گاهی سبب آسیب به محیط دهان نیز میشود. زخم کردن لثه ها ایجاد عفونت و دیگر بیماری های دهانی از دیگر عواقب جویدن ناخن ها میباشد.

 درمان ناخن جویدن کودکان  با کمک مشاوره کودک چه مزیتی دارد؟

درمان ناخن جویدن کودکان یکی از مسائلی است که شاید در دیدگاه اول ساده به نظر بیاید. بسیاری از والدین فکر میکنند که مراجعه به مشاوره کودک به منزله عدم توانایی آنها در رشد و تربیت کودک و یا نسبت دادن بیماری و مشکلات روانی به فرزندشان میباشد. متاسفانه این طرز فکر اشتباهی است که در مورد افراد بزرگ سال نیز وجود دارد. اما باید بدانید که مراجعه به مراکز مشاوره ای هم چون مرکز مشاوره آویژه نه تنها چنین مفهومی ندارد بلکه سبب کسب علم و آگاهی برای سلامت و تربیت هرچه بهتر فرزند شما میباشد.

مورد دیگر اینکه گاهی والدین از کنار این عادت ها به سادگی میگذرند و یا فکر میکنند با چند بار تنبیه و دعوا میتوانند مسئله را حل کنند. اما بهتر است بدانید که تمامی این رفتارها نوعی هنجار روانشناسی دارند. حال این اختلال هرچند ضعیف هم که باشد اگر به موقع ریشه یابی و درمان نشود ممکن است در آینده پیامدهای بیشتری را به دنبال داشته باشد. پس بدانید در رشد و تربیت فرزندتان بهترین و قویترین فرد خود شما والدین هستید؛ اما همه ما گاهی در زمینه های مختلف برای انجام راهکارهای بهتر و موفقتر به یک راهنما نیازمندیم. تا بتوانیم با کسب اطلاعات و آگاهی بهتر و جامع تر به سلامت کودک و خانواده خود کمک کنیم.

سوالات متداول

چند راهکار مناسب برای جلوگیری از ناخن جویدن کودکان را ذکر کنید.

کارهایی از قبیل کوتاه کردن مرتب ناخن ها، صحبت کردن و آگاه کردن کودک نسبت به رفتارهای نا مناسب، سرگرم کردن کودک به کارهای متفرقه و پیدا کردن یک جایگزین و یا انگیزه برای ترک این عادت از راهکارهای مناسب میباشند.

آیا خشونت و تنبیه برای ترک کردن ناخن جویدن راه مناسبی است؟

توجه داشته باشید که خود این عادت ها ریشه ای در روان کودک دارند. مانند استرس، هیجان، ترس، خشم و.. پس اگر والدین بخواهند با برخورد نا مناسب مانند تنبیه و دعوا این رفتار کودک را درمان کنند ممکن است مشکلات بزرگتری هم به وجود بیاید.

 ناخن جویدن کودکان چه آسیب هایی را به دنبال دارد؟

همانطور که ذکر کردیم جویدن و خوردن ناخن علاوه بر آسیب های زیبایی ممکن است بیماری های عفونی، گوارشی و.. را به دنبال داشته باشد. زیرا ناخن ها خود مکانی برای رشد میکروب ها و باکتری های مضر میباشند.