• امروز : شنبه - ۲۹ شهریور - ۱۳۹۹
1

نظارت بر شوراهای اسلامی ابتکار عمل آنها را محدود نکند

  • کد خبر : 145094
  • ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
نظارت بر شوراهای اسلامی ابتکار عمل آنها را محدود نکند
نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس می گوید ابتکار عمل شوراهای اسلامی موضوع ظریفی است که نباید با نظارت آن را محدود کرد.

به گزارش نسل تدبیر، احمد علیرضا بیگی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس،، با اشاره به لزوم تقویت شوراهای شهر و روستا، گفت: طبیعتا باید عملکرد شوراهای اسلامی در چارچوب قانون باشد و فرمانداری ها نظارت دقیق تری بر مصوبات شوراهای شهر و روستا داشته باشند.

 

باید شوراهای اسلامی نظارت را احساس کنند

 

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ادامه داد: از سوی دیگر جلسات مربوط به هیات رسیدگی به شکایت های در فرمانداری و استانداری مرتبط تشکیل شود تا اعضای شوراها حس کنند نظارتی بر آنها وجود دارد.

 

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید براینکه نباید نظارت ابتکار عمل شوراهای اسلامی را محدود کند، گفت: از آنجایی که اعضای شوراهای شهر و روستا نمایندگی مردم را بر عهده دارند نباید نظارت بر آنها به نحوی صورت گیرد که ابتکار عمل آنها زیر سوال برود، ابتکار عمل شوراها موضوع ظریفی است که باید به آن توجه شود.

 

وی تاکید کرد: با چند تخلف در برخی شوراهای اسلامی نباید دامنه عمل شوراها را محدود کرد، باید باید ضامن هایی در نظر گرفت تا مانع بروز تخلفات شود، هر چند که اعتقاد داریم نسبت تخلفات به نسبت تعداد اعضای شوراهای اسلامی زیاد نیست، از سوی دیگر اکثر اعضای شوراها معتمدین مردم هستند و ممکن است به واسطه ضعف آموزشی و رقابت های ناصواب بین شوراها مشکلات و تخلف هایی بروز کند

 

علیرضا بیگی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه شوراهای اسلامی بخش قابل توجهی از مشارکت مردم را نمایندگی می کنند، اظهار داشت: به این ترتیب هر چه شوارها مهم تر است باید مراقب بیشتری از آن به عمل آید.

 

افزایش اختیار شوراها متناسب با جمعیت شهرها

 

این نماینده مجلس با اشاره به روش های برای تقویت شوراهای اسلامی، گفت: اکنون ایده ای در ذهن داریم که با تقسیم بندی شوراها به تناسب جمعیت شهرها، اختیارات شوراها را متغییر در نظر بگیریم و هر شورایی اختیار بیشتری داشت نظارت بر آن قوی تر و پاسخگویی آنها افزایش یابد.

 

وی افزود: اعتقاد داریم که شوراهای اسلامی باید ادامه مجلس شورای اسلامی باید، اما در وقاع شوراها اکنون به شورای عالی استان ها متصل هستند، بیشترین ارتباط را با بدنه وزارت کشور برقرار کرده اند و مسائل را با هماهنگی فرمانداری و بخشداری پیش می برند.

 

علیرضا بیگی عنوان کرد: اگر شوراهای اسلامی بتواند دنباله و ادامه مجلس شورای اسلامی در مناطق، شهرها و روستا باشد شاهد تجلی یکپارچه قوه مقننه در سراسر کشور هستیم، بنابراین نیازمند بازنگری و اصلاح قوانین هستیم.

 

شهردار کلانشهر با رای مستقیم مردم انتخاب شود

 

وی گفت: از سوی دیگر باید ساز و کار مناسب تری برای انتخاب شهرداران کلانشهرها در نظر گرفت تا با رای مستقیم مردم مسئولیت را برعهده گیرند، لازم است شهردار کلانشهرها و شهردار تهران هویتی مستقل از شوراهای اسلامی داشته باشد و در واقع او هم اراده مستقیم مردم را نمایندگی کند.

 

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه شهردار باید قدرت بیشتری داشته و شوراها نیز ا قابلیت بالاتری برخوردار شوند، اظهار داشت: این دو می توانند تنظیم کننده یکدیگر باشند، این در حالی است که اکنون شهردارها زیر مجموعه شوراها محسوب می شوند و رای سه چهارمی به راحتی می توانند شهردار را بر کنار کنند در حالی که اگر شهردار با رای مستقیم مردم انتخاب شود نمی توان برای او محدودیت های این چنینی قائل شد.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=145094

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی