ورزش ایران در چالش «کرونا»
ورزش ایران در چالش «کرونا»

شیوع ویروس کرونا در ایران، ورزش کشور را هم با چالش جدیدی مواجه کرده است.

به گزارش نسل تدبیر، مسعود سلطانی‌فر درباره تدابیر وزارت ورزش برای پیشگیری از کرونا، گفت: در پی مشاهده شواهد بیماری کرونا در کشور به فدراسیون پزشکی و ورزشی برای پیشگیری از کرونا آماده‌باش داده‌ایم تا دوستان و همکاران ما، همه تمهیدات لازم را به‌کار بگیرند.

وی اظهار داشت: از فدراسیون‌ها خواسته‌ایم در همه محیط‌های ورزشی مثل اردوها و ورزشگاه‌ها تدابیر لازم را اتخاذ کنند تا ان‌شاءالله جلوی شیوع این بیماری را بگیریم.

وزیر ورزش و جوانان افزود: همچنین اعلام کردیم حفظ سلامت ورزشکاران، قهرمانان و تماشاگران به‌ویژه در مسابقات لیگ‌ از اولویت‌های جدی برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا است.

جلسه فدراسیون پزشکی ورزشی و وزارت ورزش

همچنین با اعلام مسئولان فدراسیون پزشکی و ورزشی، جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون پزشکی و ورزشی امروز (شنبه) در حال برگزاری است و در این جلسه پیرامون نحوه مقابله با شیوع بیماری کرونا بین ورزشکاران تصمیم‌گیری خواهد شد.

لاله حاکمی، نایب‌رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با اعلام این خبر درباره مسابقات لیگ برتر فوتبال نیز گفت: در این جلسه درباره مسابقات لیگ برتر فوتبال نیز صحبت و تصمیم‌گیری خواهد شد، اما این موضوع به نظر وزارت بهداشت هم بستگی دارد. البته نماینده وزارت بهداشت نیز به جلسه امروز دعوت شده بود، اما به‌دلیل مشغله فراوان در جلسه امروز نمایندگان وزارت بهداشت حضور ندارند و به‌صورت تلفنی با آن‌ها صحبت شد.

تدابیر سازمان لیگ فوتبال برای جلوگیری از شیوع کرونا

سهیل مهدی نیز درباره شیوع ویروس کرونا و تمهیدات سازمان لیگ برای مقابله با این ویروس اظهار داشت: این یک موضوع بین‌المللی است و وزیر ورزش و جوانان مواضعی درباره حضور ورزشکاران و تماشاگران ارائه کرد. این موضوع، تخصصی و در اختیار کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال است. ما درخواست کردیم همه نکات لازم را به ما اعلام کنند. ما که در کمیته مسابقات هستیم، اما سازمان‌های جانبی باید کمک کنند و تصمیمات درست را اتخاذ و اعلام کنند.

وی درباره احتمال افزایش شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: اگر خدای ناکرده شاهد پیشرفت بیماری باشیم، کاهش تماشاگران را خواهیم داشت. از تیم‌ها از جمله در بازی سپاهان و پرسپولیس خواستیم مراسم دست دادنِ پیش از بازی را به تماس مُشت‌ها تبدیل کنند که احترامی متقابل است. ما این کار را پیش می‌بریم، اما نگران هستیم و باید ببینیم سازمان‌های بالادستی چه تصمیمی می‌گیرند.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال با غیرممکن دانستن ضدعفونی کردن ورزشگاه‌ها خاطرنشان کرد: AFC هم اعلام کرد که بازی‌های خانگی تیم‌های چینی با موافقت فیفا، خارج از این کشور برگزار شود. طبیعی است بحران ملی در کشور، این‌گونه مدیریت شود. کشور ما که چنین شرایطی ندارد، اما اگر به این سمت برویم و هواداران در ورزشگاه حاضر نباشند، لیگ ساکتی خواهیم داشت. بحث جان انسان‌ها در میان است و باید ببینیم شرایط چگونه است.

مهدی درباره اینکه ممکن است هواداران حاضر نباشند به ورزشگاه‌ها بیایند، گفت: شاید عدم استقبال مردم را هم داشته باشیم، اما شرایط اقلیمی و اجتماعی مناطق بیشتر تعیین‌کننده است. در فضای مجازی توصیه می‌شود از تردد در فضای پرجمعیت خودداری کنید و مشخص نیست که چند درصد آن درست است. خواهش کردیم که کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال با ما همکاری داشته باشد و فدراسیون پزشکی ورزشی هم آخرین موضوعات را بگوید تا تصمیم درست را اعلام کنیم.