• امروز : جمعه - ۲۰ تیر - ۱۳۹۹
1
گزارش تحلیلی نسل تدبیر/

ویروس ریزی که بسیار تیز است/نه سازش نه تسلیم، نبرد با کرونا

  • کد خبر : 158266
  • 05 مارس 2020 - 12:21
ویروس ریزی که بسیار تیز است/نه سازش نه تسلیم، نبرد با کرونا
با گسترش ابتلای ویروس کرونا در ایران بازار برخی شایعات و سخنان کذب که با هدف های مختلف مطرح می شوند نیز داغ شده و مخاطبان باید علاوه بر شستن دست ها به شنیدن اخبار کرونایی نیز وسواس لازم را نشان دهند.

نسل تدبیر/سیده فاطمه مرتضوی:حدود سه هفته پیش انتشار فیلم ها و تصاویری از شهر قم نشان از این داشت که قطار شیوع کرونا به ایستگاه ایران نیز رسیده است.

بسیاری از مردم در ابتدا این خبر را تنها شایعه ای ازسوی نیروهای ضد انقلاب برای تضعیف حضور مردم در انتخابات یازدهمین دوره از مجلس شورای اسلامی دانسته و بی تفاوت از آن گذشتند.

فردای آن روز انتخابات با تدابیری همچون حذف اخذ اثر انگشت و با حضور مردم در شعب اخذ رای برگزار شد اما خاتمه انتخابات همزمان شد با آغاز اخبار گسترش ویروس کرونا در سایر شهر های ایران.

تصمیم تعطیلی مراکز آموزشی همچون مدارس و دانشگاه ها نشان از جدی بودن وضعیت داشت اما هنوز برخی از مردم متوجه شرایط بحران نبودند و فرصت تعطیلی را برای گشت و گزار در بازارها غنیمت شمرند.

کرونا،ویروس عدم تعادل

همین باعث شد تا رسانه ها شروع به انتشار اطلاعیه ها و هشدار هایی جهت آگاه سازی مردم کنند و در این میان کاسه های داغ تر از آش و سودجویان مانند همیشه برای کسب منفعت شخصی شروع به شایعه پراکنی و بزرگ نمایی کرده که این اقدام نتیجه ای نداشت جز؛ وحشت عمومی!

اینبار مردم موضوع را جدی گرفتند ولی متاسفانه اعتماد به برخی رسانه های زرد و شایعه پراکن باعث سلب آرامش روانی جامعه و مختل شدن روند عادی زندگی مردم شد.

رسانه ملی در این میان برای آرام سازی جو دست به اقداماتی همچون عادی نشان دادن وضعیت شیوع و آمار ها زد که این اقدام نه تنها مفید واقع نشد بلکه بخاطر تناقض رفتاری، موجب از دست رفتن اعتماد عمومی مردم شد.

کتمان کردن دردی از هراس مردم دوا نمی کند

موضوع شفافیت در اطلاع رسانی وضعیت از چنان اهمیتی برخوردار است که سهیلا کریم زاد، روانشناس بالینی، جلب اعتماد عمومی و آگاه سازی دقیق و کامل مردم را بهترین راه برای عبور از بحران های جدیدی مثل کرونا که تجربیات و دانش کاملی از آن در دست نیست، می داند.

این روانشناس در این خصوص ادامه می دهد: کتمان مسئله هرگز راه چاره نیست حتی اگر به دلیل جلوگیری از هراس مردم باشد، کتمان کردن و عدم شفافیت در دادن اطلاعات صحیح نتیجه معکوس تری خواهد داشت.

از زمانی که رد پای کروناویروس در ایران نیز مشاهده شد، مردم ایران علاوه بر بحران خود بیماری با فشارهای مختلفی همچون روبه رو شدن با کمبود مواد بهداشتی، افزایش نجومی قیمت برخی میوه و سبزیجات و از همه مهم تر تزریق روحیه ناامیدی و یاس در جامعه روبه رو شدند.

ویروسی میکروسکوپی با اثرات ماکروسکوپی!

دلایل ذکر شده باعث شد خانواده ها از بیماری که تنها 2 درصد احتمال مرگ در آن دارد و درقیاس با آنفولانزا میزان خطر کمتری بیمار را تهدید می کند، چنان هراسان و وحشت زده باشند که آرامش روانی خود و اطرافیان را مختل سازند.

قطعا مسئله شیوع کرونا ویروس اتفاقی شوخی بردار و بی اهمیت نیست، اما باید همراه با نشان دادن وسواس برای شستن دست هایمان در شنیدن و اعتماد به خبر و حرف های کذب نیز وسواس ویژه به خرج دهیم.

مرضیه سادات حسینی، پرستار جوانی است که با وجود تاکیدی که بر حائز اهمیت بودن بیماری کرونا دارد از وجود برخی از افراد که عادت به بزرگ نمایی دارند سخن گفته و معتقد است برخی ها دوست دارند وضعیت را وخیم تر از چیزی که هست نشان دهند.

نه سازش نه تسلیم، نبرد با کرونا!

او در این خصوص می گوید: قطعا کمبود برخی از تجهیزات در شرایط وقوع بحران بیشتر به چشم می آید اما انتشار اخباری مبنی بر نبود امکانات یا خبر فوت افراد بدون داشتن اطلاعات کافی و دقیق از شرایط سلامتشان کمکی به مردم نکرده و کورسوی امیدی که در دل دارند را نابود می کند.

این پرستار24ساله از آماده سازی بخشی در اورژانس بیمارستان ها برای رسیدگی سریع به حال افراد مشکوک به کرونا خبر داده و می گوید: علی رغم اختصاص بیمارستان هایی برای قرنطینه بیماران کرونا مثبت، درصورت نبود مکان در بیمارستان قرنطینه، بیمار مشکوک در بیمارستانی که به ان مراجعه کرده نیز می تواند قرنطینه و بستری شود.

حسینی درخصوص نحوه تست برای تشخیص کرونا توضیح می دهد: در مورد افرادی که علائم شدید و مشکوک به کرونا دارند از ترشحات ته بینی و حلق انها نمونه گیری انجام و حدود48 ساعت زمان می برد تا نتیجه وجود یا عدم وجود ویروس کرونا در بدن این افراد مشخص شود.

خودبیمار انگاری، دردی که دچارش می شویم

شرایطی که شیوع کرونا برای همه مان رقم زده و اضطراب ناشی از این ویروس باعث شده تا افراد نسبت به سلامت خود و برخی مشکلات جزئی که در سلامت یا بدنشان رخ می دهد حساس تر شوند.

این موضوع طبق نظر فائزه ابراهیمی، کارشناس ارشد رشته روانشناسی، تا حدی طبیعی بوده اما نباید منجر به تلقین و صدمه رساندن به سلامت افراد شود. چراکه با توجه به آمار41درصد مبتلایان به کرونا بخاطر مراجعه غیر ضروری به مراکز بهداشتی و بیمارستان ها در دام کرونا ویروس افتاده اند.

این روانشناس همچنین استرس و اضطراب زیاد را عاملی برای کاهش سیستم ایمنی بدن دانسته و عنوان می کند: نباید بیش از اندازه بر این بیماری و نشانه های آن تمرکز کرد چراکه این کار منجر به افزایش احتمال ابتلا به بیماری های روانی، وسواس، تپش قلب و همچنین حملات عصبی خواهد شد.

کرونا به جنین منتقل نمی شود

کرونا ویروس که با علائم سه گانه؛ تب، تنگی نفس و سرفه های مداوم خشک خود را نشان می دهد طبق گفته حسینی پرستار یکی از بیمارستان های تهران بیشتر در مردان به دلیل ارتباط بیشتری که این روزها در محیط بیرون بخاطر اشتغال دارند دیده شده است.

اما همچنان احتمال ابتلا به این بیماری در گروه افراد پرخطر که شامل؛ سالمندان، کودکان، افراد دارای بیماری زمینه ای و زنان باردار زیاد است و این افراد باید مسئله را چند پله جدی تر از سایرین بدانند.

دسته آخر از گروه پرخطر نیز از زمان شیوع کرونا شایعات فروانی درخصوص شان مطرح شده است که دکتر لیلی رسولی فرد، متخصص زنان و زایمان در این باره می گوید: تعداد گلبول های سفید در زنان باردار و سیستم ایمنی سلولی بدنشان در زمان بارداری کاهش می یابد به همین دلیل آنان را جزو افرادی با ریسک ابتلای بالا می شمارند.

او ادامه می دهد: این ویروس جدید طبق تحقیقات کمی که به دلیل تازگی آن انجام شده در صورت ابتلای مادر احتمال انتقال به جنین و یا سقط شدنش را نداشته ولی داشتن مشکلات تنفسی در مادر شاید برای فرزند نیز تاثیر گذار باشد.

استرس برای زنان باردار خطرناک تر از کرونا

این متخصص دارای برد تخصصی زنان زایمان با تاکید بر اینکه بانوان باردارتوصیه های عمومی رعایت بهداشت را جدی گرفته و سعی کنند کمترین تماس با سطوح و محیط را داشته باشند، اشاره می کند: مادران باردار با حفظ ارامش خود از اب و صابون برای ضد عفونی دست ها استفاده کنند و بیش از حد نگران سلامتی فرزندشان نباشند چون همین استرس بسیار مضر است.

امروز هفته دوم قرنطینه خانگی برای پیشگیری از ویروس کرونا به پایان می رسد و مردم ایران استوارتر از قبل برای هدف شکست دادن ویروس کرونا با کادر پزشکی که جانانه تلاش می کنند، نهایت همکاری را داشته و همگی  امید داریم که بار دیگر با آمدن بهار حس و حالی سرشار از تازگی و امید روحی دوباره به ایرانمان هدیه دهد و دوباره بتوانیم در سایه سلامت و آرامش در کنار عزیزانمان جمع شویم.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=158266

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.