پاسخ ایران به آمادگی آمریکا برای کمک کرونایی
پاسخ ایران به آمادگی آمریکا برای کمک کرونایی

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای مقامات‌ آمریکا برای کمک به ایران در مقابله با کرونا گفت: به نیت آمریکایی‌ها شک داریم و خیلی روی این کمک‌ها حساب نمی‌کنیم. آماده دریافت کمک‌های لفظی هم نیستیم.

به گزارش نسل تدبیر، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای مقامات آمریکا برای کمک به ایران در مقابله با کرونا گفت: به نیت آمریکایی ها شک داریم و خیلی روی این کمک ها حساب نمی کنیم. آماده دریافت کمک های لفظی هم نیستیم.

«سید عباس موسوی» در نشست خبری با اصحاب رسانه

* از زمانی که ویروس کرونا در چین شایع شد، این آمادگی در دنیا ایجاد شد و از زمانی که حالت ایپدمی (همه گیر) پیدا کرد، وضعیت اضطراری یافت که مانند هر بحران دیگری، نیازمندهمدلی و هم افزایی جهانی است که همه کشورها باید آن را مدنظر قرار دهد که کشوری نمی تواند بگوید من تنها هستم، ایزوله خواهم شد و مشکلی برای من پیش نمی آید.

* دیدیم که این بیماری شیوع یافته است. ایران هم با همکاری و درگیری همه نهادها از جمله وزارت خارجه درگیر این مساله است از مسائل بهداشتی، کنسولی، مراودات اقتصادی و تجاری و… که نباید وقفه ای در این باره ایجاد شود.

* (با بیان اینکه کشورهای دوست به ما کمک های زیادی کرده اند): برخی کشورها هم اعلام آمادگی کردند و ما نیز به کشورهای دیگر کمک خواهیم کرد چرا که مساله جهانی است که باید حل و فصل شود.

* برخی هم دل مردم را خالی می کنند به ویژه برخی رسانه های فارسی زبان خارج نشین که به آنها توصیه می کنیم روحیه مردم را تضعیف نکنند. توصیه می کنیم مردم با نشاط به مقابله این بیماری بروند و این رسانه ها مانند ارباب هایشان از این مساله سوء استفاده نکنند.

* (درباره ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مبنی بر کمک به ایران و دادن پیام رسمی از طریق کانال سوییس): در نیت آمریکایی ها شک داشته و داریم. اگر آنها قصد و نیت خیر داشتند، قبل از آنکه موضوع رسانه ای کنند، این کمک را رسانه ای نکرده و دنبال اهداف تبلیغاتی نبودند. ما مواضع آمریکایی ها را رصد می کنیم و دیدیم که چقدر علیه ایران و توانمندی ما و تضعیف مردم اقدام کردند و هنوز هم این اقدامات ادامه دارد.

* (با بیان اینکه در کنار این اقدامات، مدعی کمک به مردم هستند): وقتی که به نیت آمریکایی ها شک داریم خیلی روی این کمک ها حساب نمی کنیم و آماده دریافت کمک های لفظی هم نیستیم. همان کانال بشردوستانه سوییس هم دیدید برای همان هم دولت آمریکا به رغم تبلیغات سنگ اندازی می کند.

* (درباره همکاری های منطقه ای وزارت امور خارجه در مقابله با کرونا): از زمان شیوع این بیماری، وزارت خارجه از نهادهای فعال بوده است و در تمامی جلسات و کمیته ها چه ستادهای تبلیغاتی و چه ستادهای اصلی و اجرایی حضور دارد. علاوه بر این ما از همان ابتدا ستاد ویژه ای در وزارت امور خارجه تشکیل دادیم که چند کار از جمله مسائل کنسولی را پیگیری می کند تا شهروندان به راحتی به کشور برگردند.

* سعی کردیم ورودی ها را کنترل کنیم تا این بیماری ریشه کن شود و برخی ورودی ها و صدور ویزاها را کم کردیم.

* در همکاری با کشورهای همسایه به آنها اطمینان دادیم محصولات ایران بهداشتی است و از قرنطینه عبور کردند تا صادرات و واردات ما قطع نشود.

* طبیعی است تمام توان خود را به کار ببریم تا با طیب خاطر، کشورها و مردم با یکدیگر ارتباط داشته باشند تا در این شرایط، مراودات قطع نشود.

* (درباره توافق طالبان و ایالات متحده و آینده مذاکرات ایران و طالبان): طالبان به عنوان گروهی که در افغانستان حضور دارد و نقش آفرینی می کند، واقعیت انکارناپذیر است. آنچه ایران بر آن تاکید دارد این است که تمام مسیرهای صلح در افغانستان باید از طریق اجماع بین الافغانی باشد و تمام احزاب و گروه های افغانی در آن حضور داشته باشند و با هدایت دولت مرکزی هم باشد.

* (با بیان این که دولت ایران با اطلاع دولت افغانستان، تماس هایی با طالبان داشته است): آنچه در مورد همکاری و مذاکره طالبان و آمریکا که منجر به توافق در قطر شد، از هر تلاش برای ثبات و امنیت در افغانستان حمایت می کنیم ولی به نیت آمریکا تردید داریم. اصل حضور آمریکا در منطقه غیرقانونی است و حق ورود به این منطقه و مسائل داخلی کشورهای منطقه را ندارند و این اقدام شان هم بدعت است.

* این اقدام را احترام به حاکمیت ملی افغانستان نمی دانیم بلکه آمریکاییها برای تامین منافع نامشروع خود این اقدام را کردند. ما به دنبال توافق همه گیر با تمامی دولت هستیم.

* ما گفت وگوهای خود را با طالبان مانند گذشته و با اطلاع دولت افغانستان ادامه می دهیم و توافق طالبان و آمریکا هم بر این گفت وگوها اثری نخواهد داشت.

* دولت چین به صورت کامل در کنار ملت ایران ایستادند و در این راستا چندین محموله دارویی فرستاده و یک هیات علمی برای ساخت و یافتن واکسن به ایران اعزام کردند.

* (در مورد آخرین تحولات ادلب و زمان برگزاری اجلاس سران روند آستانه در تهران): تنها راه حل اساسی در سوریه رویکرد سیاسی و استفاده از راهکارهای سیاسی است که تاکنون چیزی مهمتر از روند آستانه نیست و لازم است همگان به این روند بازگردیم. این روند چند سالی کار کرده است و توافق خوبی در این مدت میان سه کشور بازگردد. اگر به این روند بازگشته و به توافقات آن عمل کنیم در مورد سوریه و ادلب به راه حل های خوبی دست پیدا می کنیم که مرضی الطرفین خواهد بود و همه از آن رضایت داشته باشند.

* (در مورد احتمال درگیری ایران و ترکیه در ادلب): ما نگرانی خود را اعلام کردیم و راه حل فوری را آتش بس فوری در ادلب و برگزاری نشست سه جانبه سه کشور ضامن صلح اعلام کردیم که در سطوح مختلف برگزار شود. ما منتظر نهایی شدن نشست سران در تهران هستیم که در این زمینه امیدواریم این مساله با توافقات انجام شده، نهایی شود.