پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز معلم
پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز معلم

حضرت آیت الله خامنه‌ای(مدظله)، رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی، دوازدهم اردیبهشت ماه، روز معلم را تبریک گفتند.

‌‌به گزارش نسل تدبیر، متن این پیام بدین شرح است:

‌‌

بسمه تعالی

روز معلم را به همه‌ی معلمان عزیز که در مدارس و دانشگاهها و حوزه‌های علمیه به پرورش اندیشه و دانش کودکان وجوانان کشور میپردازند تبریک میگویم.

‌‌

این سخن امام خمینی که معلمی را شغل انبیا دانستند، یک شعار تبلیغاتی نبود، سخن قرآن بود که فرموده است: ویزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحمکهتزکیه و تعلیم و کتاب و حکمت الهی چهار واژه‌ی کلیدی در دعوت اسلام و همهپیامبران است. واژه کلیدی دیگر قیام به قسط است. در مدرسه نبوّتها، نسلهای بشر با کتاب و حکمت، آموزش وپرورشمی‌یابندو آنگاه زندگی عدالت‌محور بنا میکنند و جوامع بشری بدین ترتیب به هدفهای آفرینش انسان نزدیک میشوند.

‌‌

نظام اسلامی با همین هدف یعنی شکل‌گیری یک جامعه‌ی دینی عادلانه و آرمان‌خواه پدید آمد، و طبیعی است که نظامآموزشی کشور نیز نمیتواند هدفی جز هدف کلّی نظام داشته باشد.

‌‌

کودک و نوجوان و جوان در کشور اسلامی می‌آموزد که استعداد و توان بالقوه‌ی خود را برای ارزشهای متعالی ملییعنی ارزشهای اسلامی و انقلابی شکوفا کند و به‌کار گیرد.

‌‌

این آموزش حیاتی و سازوکار تحقق آن، همان کار بزرگ و جهاد مبارکی است که معلمان عهده‌دار آن شده‌اند.

‌‌

اسلام ما را به علم نافع فرا میخواند، علم نافع از سوئی جوان ایرانی را به ابزارهای لازم برای پیشرفت و اعتلای کشورو ملتش مجهز میسازد، و از سوئی به او هویت می‌بخشد و او را از وزانت و اعتبار روحی و معنوی و اعتماد به نفسبرخوردار میکند.

‌‌

نسل جوانی که در این مسیر، صیرورت و پرورش می یابد، ثروتی آن‌چنان انبوه و ذخیره‌ئی آنچنان عظیم است که هیچپدیده‌ی ارزشمند دیگری برای کشور با آن برابری نمیکند.

‌‌

این ثروت، محصول کار و انگیزه‌ی معلمان در مدارس و دانشگاهها و حوزه‌های علمیه است. رحمت و فضل خدا بردستهای پرکار و دلهای پر انگیزه‌ی آنان باد.

‌‌

نسل جوان ما بحمدالله الگوهای درخشان و برجسته‌ئی را هم میشناسد که در دنیای مادی امروز نظائر آنها را کمترمیتوان یافت.

‌‌

از شهید چمران و شهید آوینی تا شهدای هسته‌ئی و تا شهید سلیمانی و تا شهید بزرگوار مطهری که در دهه‌ی سی ازعمر خود در حوزه‌ی قم و دانشگاه تهران درخشید و در دهه‌ی پنجاه با بال شهادت به ملکوت اعلی پرکشید.

‌‌

درود خدا بر شهیدان و سپاس ما به معلمان و خوشامد ما نثار نسل جوان خوش عاقبت ملت ایران باد.

‌‌

سیّدعلی خامنه‌ای

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹