چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی در تبریز برگزار می شود/رونمایی از پوستر جشنواره سراسری تئاتر رضوی
چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی در تبریز برگزار می شود/رونمایی از پوستر جشنواره سراسری تئاتر رضوی

چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی از ۶ تا ۹ مرداد در تبریز برگزار می شود که در مجموع ۱۷۶ اثر از ۲۰ استان به دبیرخانه واصل شده است.

به گزارش خبرنگار نسل تدبیر، محمد محمدپور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد در جمع اصحاب رسانه گفت: میزبان جشنواره های متعدد رضوی در تبیین آموزه های رضوی، تبیین سبک زندگی و سیره رضوی و اعمه اطهار (ع) توانستیم قدم هایی در ۳ جشنواره برداریم.

وی افزود: بنیاد امام رضا این جشنواره ها را برگزار می کند که ۳ دوره جشنواره سفرنامه نویسی برگزار کردیم و ۸ دوره عکس رضوی برگزار کردیم که آثار ارزشمند در قالب ویژه نامه و کتاب های نفیس چاپ شد و در اختیار جامعه هنری قرار گرفت.

وی به قابلیت ها و پتانسیل های حوزه تئاتر استانمان اشاره کرد و ابراز داشت: چهاردهمین دوره ی جشنواره تئاتر رضوی توسط بنیاد امام رضا و معاونت هنری پیشنهاد شد و قبلا خراسان شمالی برگزار می کرد که تشکر و قدردانی می کنیم.

محمدپور ضمن تشکر از تمامی دست اندرکاران این جشنواره، گفت: این قدم را به واسطه همکاری، همدلی، نیت خالص و انگیزه مضاعف برگزار کردیم.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد ادامه داد: این جشنواره ۶ تا ۹ مرداد افتتاح می شود و ۹ مراد اختتامیه و معرفی منتخبین این جشنواره می باشد که به واسطه این جشنواره شاهد تولید آثار فاخر خواهیم بود و جوایز نفرات برگزیده از ۱/۵ میلیون تومان تا ۶ میلیون تومان می باشد.

او در رابطه با اهداف کلان جشنواره تئاتر رضوی گفت: با هدف ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره امام رضا و اهل بیت، گسترش فرهنگ تماشای تئاتر، توسعه و تاکید بر اخلاق رضوی، نگاه به پرستو های رضوی و فوت شدگان قطار تبریز_مشهد، سیره امام رضا در اشعار شعرا و نگاه عرفا و ادبای ایران اسلامی و نگاه به جایگاه پایتخت تشیع جهان اسلام که تبریز پایتخت تشیع است.

وی افزود: علاقه مندان شرکت در جشن باید در سایت بنیاد ثبت نام می کردند که در مجموع ۱۷۶ اثر به دبیرخانه واصل شد که این آثار از ۲۰ استان متعدد می باشد.

وی ادامه داد: یکی از خلاقیت های برنامه مان بحث تحت عنوان پیشگامان جشنواره تئاتر رضوی بود که ۲۳ تیر ماه همزمان با میلاد امام رضا، اولین اجرا را در ائل گلی برگزار شد و ۳ اجرا در مکان های مختلف تبریز برگزار خواهد شد که شکل و شیوه ی برگزاری متفاوت تر از گذشته خواهد بود.

مدیرکل اداره فرهنگ و هنر اظهار داشت: آموزش در حوزه ی تئاتر در سطح آکادمیک بوده که سال ۹۷ حدودا ۷ جشنواره و رویداد در استان برگزار شد که جشنواره رضوی و جشنواره استانی در سبک جدید بود و هدفش نگاه به اقصی نقاط استان باشد.

وی افزود: این جشنواره از جهت مورد توجه بودن تئاتر شهرستانی موفق بوده که تئاتر کوتاه منطقه ارسباران، جشنواره نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی، جشنواره خیابانی سردرود، جشنواره خیابانی منطقه ارس و جشنواره تئاتر صلح برگزار شد.

وی در رابطه با اعتباراتی که به حوزه تئاتر اختصاص داده اند، گفت: سال ۹۷ نزدیک ۷۰۰ میلیون تومان به حوزه ی تئاتر کمک کردیم که نگران اتفاق ناگواری در تئاتر شهر بودیم لذا مجبور به تعطیلی سالن اصلی آن شدیم که مقاومت سازی آن شروع شده و طراحی داخلی و بیرونی آن نیز تغییر خواهد کرد.

محمدپور ادامه داد: تالار های مرکزی تبریز که هم تالار موسیقی و هم تالار آمفی تئاتر می باشد با ظرفیت ۹۰۰ نفر در میدان شهید فهمیده در حال اجرا است و از سرمایه گذاری بخش خصوصی، دولتی و نیمه دولتی استقبال می کنیم که در این ارتباط مذاکرات و تفاهم نامه هایی داشتیم تا بتوانیم از فضای دستگاه های دیگر نیز استفاده کنیم.

در پایان این نشست خبری، با حضور هنرمندان، پیشکسوتان و دبیران تخصصی و اجرایی از پوستر چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی رونمایی شد.