چهار خبر مهم همتی برای نظام بانکی
چهار خبر مهم همتی برای نظام بانکی

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه برداشت مستقیم در اغلب بانک‌ها عملیاتی شده است، اقدامات جدید در حوزه بانکداری الکترونیک را تشریح کرد.

عبدالناصر همتی صبح امروز در پیامی ویدئویی به هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، گفت: به دلیل سفر غیر قابل پیش بینی به سوریه و همراهی با معاون اول رییس جمهور٬ افتخار حضور در همایش بانکداری الکترونیک را نداشتم، اما تصمیم گرفتم از این طریق مطالبی که بنا بود در همایش امسال مطرح کنم را بازگو کنم.

وی با بیان اینکه سامانه‌های پرداخت و تسویه از اقدامات مهم سیستم بانکی کشور است که در دو بُعد می‌تواند به بانک مرکزی کمک کند، تصریح کرد: کمک این سامانه‌ها در مرحله اول از دید نظارتی است.

همتی در ادامه گفت: در بحران ارزی که اواسط سال در کشورمان رخ داد و همزمانی با تحریم‌های غرب٬ مشکلاتی را برای کشورمان ایجاد کرده بود که به لطف خداوند توانستیم با اصلاح ابزار پرداخت آرامش نسبی را در بازار ارز حاکم کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی، مرحله دوم کمک سامانه‌های پرداخت و تسویه به نظام بانکی را کسب و کار‌های این بخش دانست و گفت: ۲۰۰ میلیون تقاضا به این بخش روزانه وارد می‌شود که می‌تواند به تقویت کسب و کار‌های نوین کمک کند.

همتی در ادامه به بیان خبر‌هایی که ابتدای هفته نوید اعلام آن را داده بود، پرداخت و ادامه داد: یکی از اتفاقات مهم برداشت مستقیم است که الان در اغلب بانک‌ها عملیاتی شده است. از این ابزار می‌توانیم به عنوان ابزار و بستر مهم برای استارت آپ‌ها استفاده کنیم که البته این سیستم می‌تواند دغدغه فعالان این حوزه را برای جمع آوری وجوه حاصل از کسب و کارشان رفع کند.

رئیس کل بانک مرکزی خبر دوم مهم در حوزه بانکداری الکترونیک را تدوین سیاست‌های رمز ارز‌ها اعلام کرد و گفت: سیاست نامه رمز ارز‌ها روز قبل روی سایت بانک مرکزی قرار گرفت و بناست بعد از جمع بندی نظرات در این همایش٬ از سوی بانک مرکزی نهایی شود.

همتی از ایجاد پلت فرم برای بلاک چین‌ها به عنوان خبر چهارم یاد کرد و گفت: این اقدام نیز از دیگر برنامه‌های بانک مرکزی است و این اقدامات می‌تواند در کنار همراهمی و همفکری شرکت‌های فناوری بستر خوبی را برای بانکداری الکترونیک و کسب و کار‌های نوین داشته باشد.