• امروز : جمعه - ۲۰ تیر - ۱۳۹۹
3
تراکتور 97

چه به روز تراکتور آمد/دوران پسا زنوزی/از توشاک و تقوی تا فراریان

 • کد خبر : 47032
 • 16 دسامبر 2018 - 21:03
چه به روز تراکتور آمد/دوران پسا زنوزی/از توشاک و تقوی تا فراریان

فصل خسته کننده بی روح و بی هیجان ۲ اردیبهشت  ۹۷ پایان کار پورشور ها در فصلی بی هیجان بود جایی که نه تماشاگران نه مربی و نه بازیکن دیگر حال ادامه رقابت را نداشتند و تراکتورِ پر از سرباز در آخرین بازی خود در لیگ هفدهم مقابل صنعت نفت آبادان یک بر یک مساوی […]

فصل خسته کننده بی روح و بی هیجان

۲ اردیبهشت  ۹۷

پایان کار پورشور ها در فصلی بی هیجان بود جایی که نه تماشاگران نه مربی و نه بازیکن دیگر حال ادامه رقابت را نداشتند و تراکتورِ پر از سرباز در آخرین بازی خود در لیگ هفدهم مقابل صنعت نفت آبادان یک بر یک مساوی کرد تا همه ی هواداران نا امید تر از همیشه لیگ را به اتمام برسانند و ناراضی از این اوضاع نابسامان در انتظار لیگ جدید بنشینند.

 

 

کور سوی امید در باشگاه

۲۲ اردیبهشت ۹۷

چند روزی خبر هایی هواداران تراکتور را مشغول کرده بود این خبر در همه ی رسانه ها باعث دلگرمی هواداران می شد.

خبر واگذاری تیم محبوب آذربایجان به بخش خصوصی امید را در دل هواداران دو چندان می کرد ولی بازی رسانه ها و پرداختن به حواشی کمی همه را در صحت این خبر دلسرد میکرد.

کسی باور نمی کرد که در ایران تیمی مثل تراکتور خصوصی شود و این کار را غیر ممکن می دانستند.

با پررنگ تر شدن خبرها شایعه به حقیقت پیوست.

 

 

 

واگذاری باشگاه به بخش خصوصی / زنوزی تراکتور را تحویل گرفت

۵ خرداد ۹۷

باشگاه مردمی و پر هوادار تراکتور به بخش خصوصی انتقال می یابد.

محمد رضا زنوزی خریدار باشگاه تراکتور بعد از چند جلسه با مسئولین باشگاه تراکتور رسما مالکیت باشگاه را بر عهده میگیرد.

این خبر باعث شادی فوتبال دوستان آذربایجان می شود ولی باز هم آینده ای خوب نمی توان برای باشگاه تصور کرد و همه چیز نامشخص است.

 

 

زنوزی فوتبال را لرزاند/توشاک در تبریز

۲۵ خرداد ۹۷

جان توشاک مربی سابق رئال مادرید هدایت سرخ های آذربایجان را بر عهده میگیرد تا همه در شوک این خبر بمانند چرا که توشاک نام بزرگی برای فوتبال ایران است.

زنوزی با این خرید بزرگ نشان می دهد با دست پر به میدان رقابت قدم گذاشته است که انتخاب این سرمربی باعث شد نام تراکتور قبل از شروع فصل در جزو مدعیان لیگ باشد.

 

 

سوت آغاز و رونمایی از تراکتور خصوصی

۵ مرداد ۹۷

تراکتور  در اولین بازی خود مهمان نفت مسجد سلیمان می شود که با نتیجه ی مساوی کار دو تیم به پایان می رسد ولی برای هواداران نتیجه مهم نیست زیرا محمد زنوزی مالک باشگاه قول جذب بازیکنان را به هواداران داده است.

 

 

خواب یا بیدار/دژاگه و شجاعی به تراکتور پیوستند

۱۱ مرداد ۹۷

دژاگه و شجاعی دو کاپیتان تیم ملی و با تجربه ی فوتبال کشوربه قرمز پوشان می پیوندند.

این خبر فوتبال ایران را می لرزاند و دو بازیکن بمب های اصلی فصل نقل و انتقالات لقب میگیرند با این حال که تراکتور سازی قبلا ۴ بازیکن خارجی جذب کرده بود با پیوستن دو کاپیتان پر مهره ترین تیم لیگ می شود.

 

 

باخت در جام حذفی و جدایی توشاک در عین ناباوری

۲۳ شهریور ۹۷

تراکتور با هدایت توشاک درحالی که نتیجه ی خوبی در بازی مقابل صنعت نفت در چهارچوب رقابت های جام حذفی گرفته بود و تا دقایق پایانی از رقیب خود دو گل جلو بود در عین ناباوری تا پایان دقیقه ی ۹۰بازی را مساوی کردو در نهایت در ضربات پنالتی بازنده شد.

این نتیجه باعث شد تا سرمربی تراکتور بار سفر خود را به قصد کشورش ببندد.

 

 

تقوی و ابهام

۲۵ شهریور ۹۷

با رفتن توشاک دستیار او یعنی محمد تقوی سرمربی موقت تراکتور شد.

این تصمیم باشگاه همه را متعجب کرد و اکثر نظر ها علیه تقوی است زیرا کسی از توانایی های او با خبر نیست و وقتی برای امتحان او در این موقع از فصل وجود ندارد ولی چاره چیست در این اوضاع باید همه به او اعتماد کنند.

با پیروزی ۶-۰ مقابل استقلال خوزستان تقوی نظر ها را نسبت به خود عوض کرد و دیگر صدای تشویق تقوی از جایگاه ها به گوش میرسد.

 

 

 

بازی سرنوشت بدون آقایان خارجی

۱۵ آذر ۹۷

همه چیز در اردوی تراکتور عالی پیش میرفت ولی یک خبر آذر بایجان را غافلگیر کرد:استوکس و لی اروین به تبریز نمی آیند.

آقای گل لیگ دم بازی حساس تراکتور با پرسپولیس که همه خود را برای این بازی آماده کرده بودند به تبریز نیامد و لی اروین که عملکرد خوبی در چند بازی گذشته ی خود داشت قید تراکتور را زد یکی برای مشکلات خانوادگی و دیگری بررای افسردگی.

همه مضطرب و ناراحت بودند با این حال بازی در تهران هم تمام شد و باشگاه بعد از بازی صحبت از شکایت و نامه نگاری با فیفا کرد.

 

 

نیم فصل تمام شد و تراکتور با نتایج قابل قبولی ۲۶ امتیاز کسب کرد و در رده ی چهارم جدول جایگاه خود را تثبیت کرد این پستی و بلندی ها با هواداران صبور و پر شور تراکتور گذرانده شد و باید دید این تراکتور پر ستاره و امید وار کننده می تواند خواسته ی هواداران که قهرمانی در لیگ است را براورده بکند یا نه.

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=47032

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
 1. حال که بنا بر انتقاد سازنده است امیدواریم انتقادات ما سازنده باشد به سمع و نظر مسئولان باشگاه برسد.
  جناب آقای زنوزی بسیار زحمت کش، دوست داشتنی و صدالبته بافکر و با درایت و مدیر هستند و در این مسئله شکی نیست. اما عالم فوتبال بر خلاف شعارها آن هم در ایران عالم جوانمردی و مردانگی نیست و هواداران تراکتور در گذشته از خودی نا خودی زخم ها و ناروها دیده اند که اغلب از فضایی خارج از فوتبال هدایت می شد و نیز جو فعالیت های اقتصادی و مسائل اقتصادی نیز آنچنان شفاف و مطمن به ویژه برای فعالان بخش خصوصی نیست. همه ما خوشحال شدیم یعنی بال در اوردیم وقتی که شنیدیم تراکتورمان را حاج زنوزی خریده است. و اکنون نیز خوشحالیم و من قصد ندارم سخنی خلاف این مسئله بگوییم . فقط می خواهم بگوییم تراکتور خصوصی شده باید به سمت تبدیل شدن به یک بنگاه اقتصادی با بازده اقتصادی برود و دخل و خرجش حرفه ای باشد و حاج زنوزی مالک در دفتر کار خود بنشیند و چایی بخورد و بر امور نظارت داشته باشد اگر هر از گاهی کمبود مالی بود یا نیاز به تزریق سرمایه ای خارج از دارایی های باشگاه بود و یا ستاره ای در حال جذب بود از ایشان درخواست کمک شود. به عبارتی ایشان مدیریت مالی کلان باشگاه را داشته باشند و حتی در صورت بهبود شرایط مالی کشور بخشی کوچک از سهام باشگاه از طریق بورس به هواداران واگذار شود. یعنی باشگاه به مرحله سوددهی رسیده باشد که چنین اتفاقی روی دهد.
  برای رسیدن به این مهم، باشگاه باید هدف گذاری داشته باشد و از صید کور ستاره ها در بازار نقل و انتقالات دست بردارد. قصدم نقد ستاره های خریداری شده نیست. اما چنین شیوه باشگاه داری برای آینده یک باشگاهی چون تراکتور خطرناک است. تراکتور برای تراکتور ماندن به جام نیازی ندارد و مهم تر از آن به جام این چنینی نیاز ندارد. بلکه باید در کنار خریداری ستاره ها و بازیکنان مطرح صد البته ساختن یک آینده بهتر نیز مورد توجه واقع شود. قرار نیست هوادار و کانال های هواداری چنین فرض کنند که آقای زنوزی بی نهایت پول دارد و بی نهایت حاضر است برای تراکتور خرج کند. بلکه هدفمند باید حرکت کنیم. باید یک باشگاه ساختار مند قائم به خود ایجاد شود که مالکش آقای زنوزی باشد و منبع مالیش سرمایه ای که آقای زنوزی اختصاص داده و از ان سرمایه اولیه تراکتور در امد زایی کند. قرار نیست فقط خرج کنیم.
  باید تکلیف باشگاه ماشین سازی نیز هرچه زودتر روشن شود. عرض کردم فضای فوتبال ایران جوانمردانه نیست و این امر می تواند مورد سو استفاده دشمنان تراکتور قرار گیرد. . از سوی دیگر تمرکز همزمان به دو باشگاه توسط یک نفر و مهم تر از آن توجه بیشتر به یکی از ان دوباشگاه وجهه خوبی نخواهد داشت.
  جام شاید خریدنی باشد اما تیم و باشگاه خوب لزوما خریدنیب نیست که بلکه باید بگوییم ساختنی است. و ساختن یک تیم و باشگاه حرفه ای و پابرجا نیازمند زمان است نه جام و قهرمانی. شاید در مسیر سیر به اهداف تیم آنقدر خوب باشد که یکی دو جام هم ببرد و یا همیشه سهمیه بگیرد و در بالای جدول باشد. یا در بدترین شرایط در میانه های جدول بایسند. پس باید هدغمند خرج کرد. البته آقای زنوزی در آغاز فصل و با قرار دادهای دقیق و سه ساله نشان دادند که این مسائل را بهتر از همه می دانند. ما نیز نگران ایشان هستیم و دوست نداریم علاقه و عشقشان به تراکتور برای ایشان زحمتی فزون آفریند. در فکر این هستیم که ایشان که حالا برای تراکتور آذربایجان دست به جیب شده اند خدای نکرده احساسات هواداران و جو آفرینی ها بر این خرج کردن اثر نگذارد و ایشان به عنوان یک مدیر اقتصادی نمونه که صد الته توانایی های فراوانی دارد تراکتور را نیز مثل هواپیمایی آتا و سایر شرکت های مجموعه ایشان به یک شرکت روی پای خود ایستاده موفق تبدیل کنند.
  این نقد بیشتر به هواداران است تا مالک و هدفم این است بگویم ده سال است آمده ایم لیگ و جسته و گریخته سودای جام داریم. حالا که تیممان خصوصی شده باید ما نیز حرفه ای شویم تا باشگاهمان هم حرفه ای شود. حرفه ای و پابرجا شدن مهم تر از جام هاست. تراکتور ایده آلی که من دوست دارم این است: باشگاهی با مالکیت اکثریت سهام توسط جناب زنوزی و بخشی از سهام توسط دیگر افراد و یا طرفداران که همه مشخصه های یک باشگاه حرفه ای در حد و اندازه های ایران را دارد. هدفمند خرج می کند و درآمد زایی دارد. بازیکن ساز و بازیکن فروش است. و چه بسا از سود باشگاه تراکتور جناب زنوزی نیز شاید سودی به دست آورند و آن سود را هم دوباره در باشگاه سرمایه گذاری کنند. رسیدن به این ایده آل سخت نیست. دور است و لی سخت نیست.

 2. من به عنوان هوادار تراکتور که همه بازی های تراکتور رو میبینم و هر روز و هر لحظه اخبار تراکتور رو رصد میکنم نظرات خودمو از اول فصل تا به اینجا بیان میکنم
  ۱) توشاک یک مربی با رزومه اما کهنسال بود و حتی برای هدایت تیم تراکتور انرژی بلند شدن از روی نیمکت رو نداشت و اکثر اوقات دستیاران ایرانی ایشان لب خط بودن و بنظر من استخدام این مربی با شرایط سنی و فیزیکی ایشان کار غلطی بود البته منکر توانایی های توشاک نیستم اما ایشان بیشتر با توجه شرایطشان مدرس فوتبال در کلاس هستن تا مربی باشگاه
  ۲)آوردن بازیکن خارجی طراز اول همچون استوکس بسیار عالیست اما بهتر نبود قبل از استخدام این بازیکن رزومه رفتار های قبلی ایشان نیز سنجیده میشد!!!! که وقتی بازیکنی با قرارداد های قبلی خود با باشگاههای دیگر چگونه برخورد کرده و احتمالا در تراکتور هم همین رفتار های غیر حرفه ای رو هم ممکنه شاهد باشیم. پس مسئولین محترم باشگاه بزرگ تراکتور سازی لطفا قبل از استخدام بازیکن طراز اول برای تیم اخلاق و رفتار حرفه ای این بازیکن نیز قبل از عقد قرارداد سنجیده شود
  ۳)ادامه راه با آقای تقوی بعد از توشاک کار واقعا اشتباهی بود برای اینکه مربی تیم باید از هر لحاظ یک سروگردن از تک تک بازیکن های درون تیم بالاتر باشد آقای تقوی منکر اخلاق خوبش نیستیم اما اگر تا الان نتیجه ای گرفته در سایه بازیکن های سوپر استاری همچون استوکس و اروین بود و اگه سه بازی آخر تیم تراکتور رو که محروم از بازیکن های خط حمله اش بود در نظر بگیریم تراکتور تبدیل به یک تیم کاملا معمولی حتی ضعیف بود مقابل پرسپولیسی که محروم از خرید بازیکن بود یک بازی بسیار ضعیف و بدون برنامه در خط حمله داشتیم و بازی بدتر مقابل پارس جنوبی که با ضربه کاشته بازیکن تراکتور که اونم بر میگرده به مهارت کاشته زنی بازیکن تراکتور پیروزی برای تراکتور حاصل شد اما در عمل بازی بدون برنامه و ضعیف تراکتور زیر سایه برد مدفون شد و نهایتا بازی سوم مقابل فولاد خوزستان که عملا در خط هافبک و دفاع و حمله تراکتور کاملا سردرگم بود و در نهایت ضعف مربی عزیزمان آقای تقوی مقابل آقای با تجربه همچون قطبی کاملا عیان شد و در تبریز بازی رو واگذار کردیم و خدارو شکر میکنیم نیم فصل تموم شد وگرنه رتبه ۴ در جدول هم در خطر بود.

  به قول آقای تقوی با داشتن اینهمه بازیکن خوب نیاز به مربی نیست و بازیکن ها کارشون رو انجام میدن اما آقای تقوی هنر مربیگری وقتی نمایان میشود که دو بازیکنت رو نداشته باشی و بتونی طوری تیم رو هدایت کنی که لطمه ای از فقدان بازیکن نبینه اما در عمل هیچی از شما ندیدیم…مربی خوب مثله برانکوست که با خیل عظیم لشکر مصدوم و محروم تیم پرسپولیس رو تونست به فینال آسیا هدایت کنه و الدحیل و السد رو با اونهمه ستارشون شکست بده ..کاری به تیم منفور پرسپولیس ندارم اما تراکتور به یک مربی خوبی همچون برانکو احتیاج داره …هر کسی جای شما هم باشه با بازیکن های طراز اول بهترین نتایج رو میگیره

  نتیجه گیری برای مدیران و مالک عزیز باشگاه بزرگ تراکتورسازی:
  ۱) جانشین های خیلی قوی تر از استوکس و اروین برای تراکتور بیارین
  ۲)مربی خارجی خیلی خوب – میانسال -با رزومه – با دیسیپلین با عقد قرارداد بلند مدت برای تراکتور هر چه سریعتر تا شروع نیم فصل بیارید
  ۳)نقاط ضعف تیمی تراکتور رو با خرید بازیکن های با ارزش پر کنید.
  ۷۰۰۰۰ نفر بازی های تراکتور در ورزشگاه تماشاچی داره و میلیونها بیننده نیز بازی های تراکتور رو از تلویزیون نگاه میکنن. در این اوضاع بد اقتصادی دلخوشی مردم آذربایجان همین تراکتوره خوشحالی مردم اجر و ثواب معنوی فراوانی داره و شور و حرارتی که تراکتور برای مردم میاره با هیچ چیز جایگزین نیست خواهشا برای خوشحالی مردم عزیز نهایت تلاشتون را انجام بدید چونکه هر برد تراکتور خوشحالی مردم آذر بایجانی رو در اقصی نقاط جهان همراه داره .به امید قهرمانی تراختور

 3. به تراکتور وتراکتوری ها از هر جهت ظلم می کنند . مدتی قبل برای کاری اداری به اداره مالیات استان رفته بودم .مبلغی جریمه از بنده می خواستند که فرم تقاضای بخشودگی پر کردم . مراحل کار بنده همزمان شدبا کار ونفر از بازنشستگان اداره مالیات که به عنوان وکیل برای انجام کار دیگران مراجعه کرده بودند . یکی از آقایان وکیل مالیاتی یکی از بازیکنان تراکتور بود . من دیدم که جریمه من را حدود ۸۰درصد وجریمه بازیکن تراکتوررا حدود ۶۵درصد وجریمه وکیل دوم را ۹۰درصد کم کردند ولی وی زیربار نرفت وجریمه موکل خودرا تا ۹۵ در صد هم کم کرد . وقتی علت را پرسیدم متوجه شدم که وکیل ازیکن تراکتور فرد ضعیفی است وحال وحوصله درگیری با اداره مالیات را ندارد ولی وکیل دوم فردی سمج است که در اداره می دانستند وی از کسی نمی ترسد وتا آخر سماجت می کند . ایشان وکیل بنده هم شدند وحدود ۲۵ میلیون ریال بخشودگی مجدد برایم گرفتند . باشگاه تراکتور لااقل ازوکلای مالیاتی خوب استفاده کند نه وکیلی که دنبال حفظ رابطه اش با اداره است

 4. سلام . برخلاف ادعای زنوزی و سایر اعضای تیم بازیکن سالاری نه تنها از تیم جمع نشد بلکه از همان ابتدا ورژن جدید آن آغاز شد . زمانی که سه کاپیتان تیم ملی قرار شد به تراکتور بیان یکی از شروط آنها رفتن دو کاپیتان قبلی و با تعصب تیم یعنی کیانی و ایران پوریان بود که محبوبیت خاصی در بین هواداران داشتد . آیا این ۳ نفر به اندازه آنها به تیم تعصب دارند ؟

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.