• امروز : چهارشنبه - ۱۸ تیر - ۱۳۹۹
0
خبر/

چگونه نیمی از سهام عدالت مردم بلعیده شد؟

  • کد خبر : 163337
  • 13 ژوئن 2020 - 13:14
چگونه نیمی از سهام عدالت مردم بلعیده شد؟
روزنامه رسالت در یادداشتی به بررسی ارزش واقعی سهام عدالت پرداخته است.

به گزارش نسل تدبیر، روزنامه رسالت در یادداشتی به بررسی ارزش واقعی سهام عدالت پرداخته است.

در این گزارش آمده است:

* درحالی که در ابتدا قرار بود سهم هر فرد یعنی ارزش هر ورقه سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومان باشد، اما درنهایت یک میلیون تومانی شد.

* اولین سود نقدی، در سال ۱۳۸۸ و پیش از تسویه بدهی سهام عدالت از سوی دولت به مردم پرداخت شد. اما پس از ۱۰ سال از شروع طرح سهام عدالت و در سال ۱۳۹۵، دولت پروژه به اصطلاح آزادسازی سهام عدالت را کلید زد. مبنای این تصمیم گذشت ۱۰ سال مهلت قانونی تسویه بوده است و در همان سال، دولت بااطلاع رسانی بسیار ناکارآمد و ضعیف به سهامداران عدالت اعلام کرد با مراجعه به سامانه سهام عدالت نسبت به پرداخت مانده بدهی خود اقدام نمایند.

* بر اساس اطلاعات موجود، این موضوع با عدم استقبال مردم به دلیل بی اطلاعی و عدم شفافیت سیاست های دولت در آزادسازی سهام عدالت روبه رو شد و تنها چند هزار نفر از میان بیش از ۴۰ میلیون نفر اقدام به واریز بدهی خود نمودند. در این زمان هیچ گونه زمان بندی و شفافیتی در آزادسازی سهام عدالت و پرداخت پول وجود نداشت. از سوی دیگر، سؤال اساسی این بود که چگونه باگذشت بیش از یک دهه و رشد چند برابری تورم و شاخص بورس و دلار، سود این شرکت ها تنها نیمی از بدهی مشمولان را پوشش داده است و کل یک میلیون تومان تسویه نشده است.

* پس از ارائه صورتحساب در سامانه مشخص شد که سود سهام، حدود ۵۳۰ هزار تومان از بدهی ها را پوشش داده است و اکنون سازمان خصوصی سازی با تعیین و تمدید چندین باره مهلت ها از مردم خواست تا بدهی ۴۷۰ هزارتومانی خود را بابت سهام عدالت به دولت بپردازند.

* دولت برای افرادی که بدهی خود را نپرداختند، به ارزش زمان تخصیص سهام عدالت یعنی سال ۱۳۸۴، از دارایی هایشان کاست. درحالی که بر اساس آیین نامه واگذاری، بدهی مشمول سود فروش نبوده است یعنی به بدهی بابت تأخیر بهره تعلق نمی گرفته است. درحالی که برای بیش از یک دهه مدیریت سهام عدالت در اختیار دولت بوده و مدیریت، سودآوری و تقسیم سود توسط دولت صورت گرفته است. در شرایطی که در آن زمان ارزش سهام عدالت هر فرد ۴ تا ۵ میلیون تومان برآورد می گردید، اما دولت به بهانه بدهی حدود ۴۷۰ هزارتومانی، حدود نیمی از دارایی های سهامداران عدالت را از آن خود کرد. درحالی که رقم بدهی تنها معادل ۱۰% دارایی های هر فرد بوده و دولت در بدترین حالت می بایست معادل ریالی طلب خود را از محل ارزش روز دارایی ها بکاهد. در حقیقت دولت در سال ۱۳۹۶ طلب خود را برمبنای قیمت های سال ۱۳۸۴ برداشت کرد که اگر اندکی تأمل شود، بهت آورترین رویداد اقتصادی تاریخ اقتصادی ایران رقم خورده است.

* درحالی که کل طلب دولت حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود، ارزش روز دارایی هایی که دولت به بهانه بدهی های سهامداران عدالت از آن خود کرد، بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود که باید هرچه سریع تر به حساب مردم بازگردد. به بیان ساده تر، هر یک میلیون تومان سهام تعلق گرفته به مردم ایران، امروز بیش از ۱۵ میلیون تومان ارزش دارد، اما دولت به بهانه بدهی حدودا نیم میلیون تومانی در سال ۹۶، یک دوم سهام هر فرد (به قیمت سال ۸۴) را از دست او خارج کرده، درحالی که در سال ۹۶، نیم میلیون تومان تقریبا یک دهم ارزش دارایی هر فرد بوده است.

* حال دولت، نیمی از سهام عدالت ۴۰ میلیون ایرانی را از آن خود کرده است و هر فرد به جای آن که از فروش سهام خود بیش از ۱۵ میلیون تومان عایدی داشته باشد، تنها حدود ۸ میلیون تومان درآمد خواهد داشت. دولت باید امین مردم باشد، نه دست در جیب مردم! دولت حق ندارد از بی اطلاعی مردم سوءاستفاده کند. پیشنهاد ما این است: میزان برداشت شده از حساب هر شخص، باید به او بازگردد و تنها مبلغ حدودا نیم میلیون تومان به قیمت سال ۹۶ از حساب هر فرد بابت بدهی سهام عدالت کسر شود. سرمایه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی ۴۰ میلیون ایرانی را تا حصول نتیجه و احقاق حق مردم پیگیری خواهیم کرد.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=163337

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.