کشف دو نژاد جدید از ویروس کرونا!
کشف دو نژاد جدید از ویروس کرونا!

محققان دانشگاه پکینگ پکن بر اساس تجزیه و تحلیل ۱۰۳ مورد اعلام کردند که در حال حاضر دو نژاد از ویروس کرونای جدید در سراسر جهان پخش می‌شود.

به گزارش نسل تدبیر، براساس گزارش New Scientist ، «Xiaolu Tang» و همکارانش در دانشگاه پکینگ ژنوم ویروس گرفته شده از ۱۰۳ مورد را مطالعه کردند و در دو مکان روی ژنوم، جهش های مشترکی یافتند.

این تیم دو نوع ویروس را بر اساس تفاوت در ژنوم در این دو منطقه شناسایی کردند: ۷۲ ژنوم «نوع L» و ۲۹ «نوع S» در نظر گرفته شدند.

تجزیه و تحلیل جداگانه توسط این تیم نشان می دهد که نوع L از نوع قدیمی تر S به دست آمده است. اولین نژاد احتمالاً در حدود زمان پرش ویروس از حیوانات به انسان پدید آمده و نوع دوم بلافاصله پس از آن پدیدار شده است. هر دو این نژادها در شیوع جهانی فعلی دخیل هستند. این تیم اعلام کرد که شایع تر بودن نوع L نشان دهنده تهاجمی تر بودن آن نسبت به نوع S است.

«Ravinder Kanda » در دانشگاه آکسفورد بروکس انگلستان نیز اعلام کرد که دو نژاد متفاوت وجود دارد. وی افزود که ممکن است نوع L در انتقال خود تهاجمی تر باشد؛ اما ما هنوز هیچ تصوری نداریم که چگونه این تغییرات ژنتیکی اساسی با شدت بیماری ارتباط دارد.

«اریک ولز» در ایمپریال کالج لندن گفت: «فکر می کنم این یک واقعیت است که دو نژاد وجود دارد؛ طبیعی است که ویروس ها هنگام انتقال به میزبان جدید، دچار تحول شوند.»

«ایان جونز» از دانشگاه ریدینگ اعلام کرد که از نظر عملی ویروس مانند زمان اولیه ظهور است. مطالعه Tang و همکارانش فقط نشان می دهد که تنوع ژنتیکی ویروس وجود دارد و این بدان معنی نیست که ویروس در حال تغییر است.

جونز اظهار کرد که این تحقیق تنها ۱۰۳ مورد را بررسی کرده و در مقیاس بزرگتر، پایگاه اطلاعاتی آنلاین نتایج را تنها از ۱۶۶ کیس جمع آوری کرده که هر دوی آن ها نشان دهنده قطره ای از ۱۰۰ هزار موردی است که رسما گزارش شده است.