• امروز : یکشنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۹
1

یک ماه تعطیلات زمستانی برای مدارس و دانشگاهها!

  • کد خبر : 154060
  • ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
یک ماه تعطیلات زمستانی برای مدارس و دانشگاهها!
یک کارشناس انرژی با توجه به پدیده آلوگی هوا در شهرهای صنعتی و بزرگ در فصل سرما، پیشنهادات عملی برای حل این معضل اقتصادی و اجتماعی ارائه کرد.

 

به گزارش نسل تدبیر ، مالک شریعتی کارشناس انرژی با توجه به اتفاقی که در چند سال اخیر در آستانه زمستان و فصل سرما به خاطر آلودگی هوا روی می دهد و معمولا مدارس و دانشگاهها در شهرهای صنعتی و آلوده کشور یک ماه تعطیلات اجباری را تجربه می کنند، این مساله را مورد چالش قرار داده است.

جریان امور در سالهای اخیر به سمت و سویی رفته است که دغدغه اصلی مردم در فصل سرما، دیگر خود سرما نیست، چراکه علاوه بر سردی هوا و مشکلات ناشی از آن، شهرهای بزرگ و صنعتی کشور دچار معضل جدی آلودگی مفرط هوا شده اند، به طوری که سال به سال بر شدت آلودگی تا مرز بحران افزوده می شود و همان طور که پیروز حناچی شهردار تهران اذعان کرد، شاخخص آلودگی هوا با عبور از مرز ۲۰۰ پی پی ام و شرایط اضطرار، باید تخلیه شهر از سکنه در دستور کار قرار بگیرد. از طرف دیگر هر سال بر تعداد روزهای آلوده افزوده شده، شهرهای جدیدی نیز به فهرست شهرهای آلوده اضافه می شوند.

یکی از راهکارهایی که اخیرا کارشناسان مطرح کرده اند، تعطیلات زمستانی است که خبرگزاری فارس در این باره با دکتر مالک شریعتی مشاور پژوهشکده انرژی و محیط زیست گفت وگو کرده است.

* مساله آلودگی هوا تا حد جدی است و قوانین ما تا چه حد بازدارندگی دارد؟

شریعتی: آلودگی هوا از هر آلودگی محیط زیستی دیگر مهمتر و خطرناک تر است؛ چراکه فضای تنفسی سالم و هوای پاک «حق مردم» است و کسی نمی تواند این حق اولیه را انکار کند یا نادیده بگیرد. شما برای پرهیز از بیماری ها می توانید مردم را به رعایت بهداشت فردی تشویق کنید یا مواد غذایی سالم و کم خطر را توصیه کنید، اما هوا چیزی نیست که بتوان نمونه سالم آن را همراه داشت و استفاده کرد.

قوانین بالادستی ایران حرفهای جدی در این زمینه دارد که حتی از کشورهای صنعتی هم قویتر است؛ اصل ۵۰ قانون اساسی می گوید «در جمهوری اســـلامی، حفـــاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفۀ عمومی تلقی می گردد. از این رو، فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست و تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است.» معاهده بین المللی منشور انرژی وقتی به محیط زیست می رسد، می گوید کشورها باید آثار محیط زیستی زیانبار در قلمرو خود را با توجه به مقتضیات ایمنی و به طریقی که از لحاظ اقتصادی کارا باشد، به حداقل کاهش دهند؛ در حالی که طبق قانون اساسی ایران، هر نوع فعالیت اقتصادی مخل محیط زیست باید مطلقا ممنوع باشد، اما متاسفانه این قوانین بالادستی وقتی به پایین دست می رسد گرفتار ملاحظات، تعارفات، تبصره ها، منفعت طلبی ها و … شده با جان مردم بازی می شود.

*راه حل فوری برای این معضل آلودگی هوا چیست؟

شریعتی: تدبیر برای کاهش آلودگی هوا و حذف عوامل آلاینده از محیط زندگی و تنفس مردم اساسی ترین کاری است که باید انجام شود؛ ولی متاسفانه سرعت تولید آلودگی و منابع آلاینده همچون خودروها و صنایع آلاینده اطراف شهرهای بزرگ و صنعتی آن چنان است که بعید به نظر می رسد، در کوتاه مدت بتوان تغییر جدی در نوع فناوری خودروها و صنایع ایجاد کرد.

مدیران و مسوولان ذیربط نسبت به موضوع در طول سال و ایام غیرآلوده، تقریبا در تعطیلی کامل به سر می برند و تنها به محض فرا رسیدن اولین روزهای پایداری هوا و ایجاد آلودگی، بسته به میزان و شدت آلودگی، اقداماتی را دنبال می کنند که تنها جنبه تسکین موقت دارد؛ هشدار به بیماران قلبی، افراد مسن و کودکان برای عدم خروج از خانه، تعطیلی موقت صنایع آلاینده، زوج و فرد کردن تردد خودروها از در منازل و توقف فروش طرح روزانه ترافیک و تعطیلی تدریجی مهدکودک ها، مدارس و در نهایت دانشگاهها و ادارات دولتی و خصوصی در دستور کار قرار می گیرد.

این تصمیمات مقطعی، غیر دقیق و از روی ناچاری به دلیل آنکه از قبل برای مردم قابل برنامه ریزی نیست، نمی تواند چندان راهگشا باشد؛ تعطیلی مدارس به صورت روزانه اعلام می شود و خانواده ها و کارمندان از قبل امکان برنامه ریزی برای خروج از شهر و هوای آلوده آن را برای مسافرت چند روزه ندارند؛ ضمن اینکه ادارات و شرکتها نیز نمی توانند برنامه حضور کارکنان خود را از قبل برنامه ریزی کنند و براساس نیاز خود به افراد مرخصی یک یا چند روزه برای مسافرت بدهند.

نتیجه آن می شود که چند روزی مدارس قطره چکانی تعطیل می شوند، ولی تقریبا خانواده ها و بچه هایشان در هوای آلوده شهر مانده اند و تنفس می کنند و آلودگی هوا هم چندان تغییری نمی کند.

* آیا مسوولان می توانند تعطیلی ها را زودتر اعلام کنند؟ نقش مجلس در این باره چیست؟

شریعتی: سازمان هواشناسی می تواند با بررسی روند سالهای گذشته معین کند که در چه روزهایی از سال آلودگی هوا به مرزهای اضطرار، هشدار و بحران می رسد که با توجه به تجارب چندسال اخیر احتمالا بازه ای یک ماهه در ماههای آذر و دیماه مشخص خواهد شد. مجلس می تواند به دولت اختیار دهد که اولا سال تحصیلی را ـ در شهرهای در معرض آلودگی هوا در کشور ـ از ابتدای شهریورماه آغاز کند و ثانیا بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی هر ساله بازه زمانی حداکثر یک ماهه تعطیلات زمستانی را لااقل از یک هفته قبل از آن در آن شهرها و مناطق آلوده اعلام و عملیاتی کند.

در نتیجه، در زمان اوج پایداری و آلودگی هوا، دانش آموزان و دانشجویان به تعطیلات زمستانی می روند و خانواده ها می توانند برای این روزها برای مسافرت خود برنامه ریزی کنند و ادارات نیز مانند تعطیلات تابستانه به مدیریت مرخصی کارمندان خود در این یک ماه بپردازند. مهمترین و اصلی ترین نتیجه اجرایی شدن این تصمیم آن است که در روزهای آلودگی شدید هوا در شهرهای صنعتی، مردم می توانند با برنامه ریزی قبلی به مسافرت بروند تا هم آلودگی تردد خودروها کمتر شود و هم خود از محیط آلوده فاصله بگیرند و چند روزی را در مناطقی با هوای پاک بگذرانند و راحت تر نفس بکشند.

* تعطیلات زمستانی چه مزایای دیگری می تواند برای مردم داشته باشد؟

شریعتی: پیش بینی تعطیلات زمستانی برای مردم باعث خواهد شد که در فصل سرما مسافرت به مناطق گرمسیر به ویژه سواحل جنوبی کشور رونق بگیرد و عاملی برای توسعه گردشگری و ارتقای اقتصادی آن مناطق شود، چراکه در تعطیلات تابستان عمده سفرهای تفریحی به شمال کشور و بعضا استانهای سردسیری چون آذربایجان و اردبیل و مناطق کوهستانی غرب کشور صورت می پذیرد و مناطق گرمسیر رونق چندانی ندارند.

با تعطیلی مدارس و دانشگاهها در فصل سرد سال، میزان قابل توجهی از تقاضای سوخت خصوصا گاز طبیعی به منظور تامین گرمایش این اماکن در مناطق سردسیر کشور کاهش می یابد و لذا مدیریت مصرف گازطبیعی نیز از نتایج مهم مدیریت تعطیلات خواهد بود؛ همچنین خطر آتش سوزی مدارس به خاطر وسایل گازسوز ناایمن و آسیب به دانش آموزان لااقل به مدت یکماه کاهش می یابد.

البته برای این طرح مانند هر طرح دیگری باید پس از تدقیق و دیدن جوانب مختلف اجرایی آن، پیوست فرهنگی ـ اجتماعی دیده شود. لازم است برای مردم فرهنگ سازی شود تا از این فرصت برای مسافرت و دیدن سایر مناطق کشور که معمولا در تابستان به آن مکانها نمی روند بهره بگیرند. رسانه ها باید به کمک بیایند و اطلاع رسانی کنند و دولت نیز باید برای تشویق مردم به مسافرت در زمستان، زیرساخت های حداقلی گردشگری در مناطق هدف را فراهم کند و مشوق هایی برای این مناطق نظیر کاهش عوارض جاده ای آنها یا کاهش مالیات هتل ها و رستورانها در نظر بگیرد. البته امثال این طرح، گرچه از تصمیمات مقطعی به مراتب بهتر است و مردم تکلیف خود را از قبل می دانند، اما تنها برای میان مدت موثر و مفید است و وظیفه مسوولان در بررسی و دنبال کردن راهکارهای بلندمدت از قیبل آنچه در حوزه ارتقای فناوری و کاهش دائمی منابع آلودگی قابل انجام است، نباید فراموش شود.

 

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=154060

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی