۸ میلیارد از جیب بیت المال برای یک دردانه !
۸ میلیارد از جیب بیت المال برای یک دردانه !

بحث خرج های میلیاردی دو تیم دردانه پایتخت در چند فصل اخیر با انتشار خبر قراردادی 8 میلیاردی بیرانوند با پرسپولیس به اوج خود رسید.

به گزارش نسل تدبیر ، بعد از حضور زنوزی مالک باشگاه تراکتور در برنامه ورزش و مردم و افشای برخی حقیقت ها اعم از چپاول بیت المال به سود دو تیم دولتی استقلال و پرسپولیس ، برخی هجمه ها علیه مالک تراکتور در رسانه های مجازی و چاپی ایجاد شد که در نهایت با حمله مستقیم یکی از مسئولان باشگاه استقلال به شخص زنوزی و باشگاه تراکتور ، واکنش شدید مدیر رسانه ای تراکتور را در پی داشت.

در پی اظهارات خلاف واقع این مسئول ، وحید خوش زرع مدیر رسانه ای باشگاه تراکتور اعلام کرد که در هر صورتی دولت اجازه حذف این دو تیم را از آسیا نمی دهد و قطعا از جیب بیت المال تسویه حساب های بدهی های دو باشگاه انجام خواهد شد تا این دو تیم از آسیا حذف نشوند. همچنین خوش زرع هر گونه بدهی بانک و ممنوع الخروجی محمدرضا زنوزی را رد کرد.

اما ادعاهای نادرست مدیران دو باشگاه دولتی استقلال و پرسپولیس در حالی در برخی رسانه های تحت امرشان مطرح می شوند که به طور مثال یکی از این تیم ها برای دروازبان خود ۸ میلیارد از جیب بیت المال خرج می کند و یا تیم دیگری بازیکن ۳ میلیون یورویی ( به ادعای ترانسفرمارکت ) جذب می کند. حالا کاری نداریم که همه این پول ها از جیب مردم خرج این دو دردانه سرخابی می شود و نمی دانیم که آیا خود هواداران این دو تیم از تاراج بیت المال رضایت دارند یا خیر !

اما در هر صورت قطعا اکثریت مردم ایران که در بدترین شرایط سالهای اخیر زندگی می کنند و اکثرا به نان شب خود محتاج هستند ، از تاراج بیت المال به نفع دو تیم استقلال و پرسپولیس راضی نیستند چرا که امام علی علیه السلام در نامه ای به یکی از کارگزاران خود که برای جمع آوری زکات فرستاده بود، می فرماید: …آن کس که امانت داری را خوار انگارد و در اموال مردم، به خیانت چرا کند و روان و آیین خویش را از خیانت کاری، پاکیزه نگرداند، همانا در این سرا، خواری و ذلت بر خود روا داشته است و در آن سرا، خوارتر و ذلیل تر از این سرا باشد.آری، بزرگ ترین خیانت، خیانت به ملت است و زشت ترین دغل کاری، دغل کاری با پیشوایان.و السلام. نهج البلاغه، نامه۲۶

در آخر اگر بخواهیم نگاهی به ارزش ۴ تیم پرخرج لیگ بیندازیم به راحتی رقم خرج شده دو تیم استقلال و پرسپولیس بالاتر از همه تیم ها به چشم می خورد ، تیم پرسپولیس که ید طولایی در پرداخت میلیاردی به بازیکنان و مربیانش دارد ، با ۱۸ میلیون یورو در صدر این جدول قرار دارد و بعد از این تیم کاملا قابل پیش بینی است که نام استقلال با ۱۴ میلیون یورو دیده می شود ، جالب است که تیم های سپاهان و تراکتور هر دو با ۱۱ میلیون یورو در رده های بعدی دیده می شوند ، حالا خیلی عجیب است که تیم های دولتی این همه پول را چطور دلشان آمده از جیب ۸۰ میلیون ایرانی خرج کنند ؟! حالا بگذریم که محمدرضا زنوزی مالک باشگاه تراکتور به عنوان مالک یک باشگاه خصوصی کمتر از این تیم ها خرج کرده است اما همواره در معرض اتهام رسانه های مواجب بگیر این دو تیم دولتی است.

لازم به ذکر است که ارزش دو تیم تحت مالکیت زنوزی در ترانسفرمارکت در مجموع به ۱۵ میلیون یورو نمی رسد ، این رقم یعنی تقریبا نصفی از پول خرج شده برای دو تیم دردانه پایتخت!

بنابرین در انتها می توان به این نکته رسید که با این اوصاف تسویه حساب کردن با طلب کاران از جیب بیت المال و حذف نشدن از آسیا هنر چندانی به حساب نمی آید.

  • نویسنده : سجاد قربانی